Alternatywne źródła białka w karmie – białko z owadów
Spis treści
Jak zostać eko opiekunem?
Dla coraz szerszego grona opiekunów kwestie ekologiczne nabierają niebagatelnego znaczenia. Wiadomości, które docierają ze świata, alarmują i przestrzegają, że jak najszybciej powinno się skupić na powzięciu działań mających na celu troskę o planetę. Całe szczęście rosnąca świadomość i zdawanie sobie sprawy z powagi sytuacji sprawiają, że w coraz szersze kręgi dociera informacja o wadze ekologii, nie pozostawiając w tyle również opiekunów psów.
Znacząca część z nich (około 30%) przyznała jednak, że stopień, w jakim angażuje się w faktyczne działania na rzecz środowiska, nie jest duży (3D Market, 2022r.). Niektórzy zaczynają od wyboru biodegradowalnego materiału woreczków na odchody lub skupiają się na własnoręcznej produkcji zabawek dla psa. W ramach postępującego zaangażowania w temat troski o środowisko zastanawiają się również nad wyborem właściwych rozwiązań żywieniowych, co okazuje się niezwykle ważne.
Niemniej, rzesze opiekunów nie tylko już dokładniej sprawdzają produkty dostępne dla zwierząt domowych, sprzątają ich odchody, ale także wcielają łatwo dostępne porady związane z dbaniem o dobro środowiska naturalnego.
Wybierając karmę postaw na wartościowe składniki
Wybór właściwego pożywienia ma ogromny wpływ na profilaktykę zdrowia szczeniąt i dorosłych psów, ale także nie pozostaje obojętny wobec środowiska naturalnego. Według szacunków, w 2023 roku naszą planetę będzie zamieszkiwało blisko 8 miliardów mieszkańców, których duża część z pewnością zdecyduje się na towarzysza w postaci zwierzęcia domowego.
Według badań przeprowadzonych przez 3D Market (Współpraca „zwierzoludzka” – psy i koty wśród Polaków) na zlecenie dystrybutora marki Brit, w samej Polsce jest w przybliżeniu około 7,9 mln psów i około 6,8 mln kotów. Tak wysoka liczba czworonożnych przyjaciół sprawia, że wymagana jest zwyżka produkcji karm.
Intensywny rozwój cywilizacyjny oraz rosnące zapotrzebowanie na produkty pochodzenia zwierzęcego wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne. W związku z trudnościami, jakie nastręcza zaspokojenie tak wysokiego popytu, wręcz konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł pożywienia dla ludzi i zwierząt. Doskonałą odpowiedzią staje się zastosowanie wartościowego, pożywnego i hipoalergicznego źródła białek, jakim są owady.
Białko z owadów w żywieniu psa
Owadzie proteiny sukcesywnie zyskują coraz większą popularność, ponieważ stale pojawiają się nowe informacje, w których docenia się ich wartość. Zapewniają one bogactwo aminokwasów egzogennych (takich, których nie wyprodukuje samodzielnie organizm, muszą one zostać dostarczone w diecie) i wybrane ich gatunki potrafią być doskonałą alternatywą dla klasycznych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Owady są bogatym źródłem białka, węglowodanów, tłuszczu, a także witamin, charakteryzują się strawnością na poziomie nawet 95%. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby uzupełniać je innymi białkami pochodzącymi, chociażby, z kurczaka, który również stanowi niezwykle pożywny składnik o wysokiej strawności, pełnym profilu aminokwasowym, a także będącym doskonałą podstawą do budowy silnych mięśni i sportowej sylwetki.
Hodowla zwierząt rzeźnych emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Przy wzięciu pod uwagę rosnącego zapotrzebowania i postępującej degradacji środowiska niemal oczywista staje się decyzja o potrzebie zmniejszenia spożycia pozyskiwanych mięs, co bezpośrednio wpłynie na ograniczenie śladu węglowego. Tym pojęciem nazywa się całkowitą emisję gazów cieplarnianych w okresie pełnego cyklu życia produktu.
Ponadto hodowla owadów w porównaniu do produkcji żywności z wołowiny korzysta tylko z 2% gruntów i zużywa tylko 4% wody na 1 kg wyprodukowanego białka. Larwy przebywają w dużych koloniach, co jest typowe dla używanego do produkcji gatunku – muchy czarnej. Ich hodowla porusza też niezwykle ważny aspekt etyczny.
Ekologiczne żywienie zwierząt domowych
Wykorzystywanie białka z owadów jest jednym z najbardziej zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań oraz alternatywą do produktów opartych na tradycyjnych źródłach mięsa. Karmy z serii Brit Care Sustainable oparły swoją formułę na proteinach pochodzących z insektów oraz kurczaku lub rybie. Hipoalergiczne białko owadów wyróżnia się bardzo wysoką strawnością, co w karmie Brit Care Sensitive Insect & Fish wraz z dodatkiem bogatej w kwasy omega-3 i omega-6 ryby daje recepturę idealną dla delikatnych psów.
To niezwykłe połączenie pozwoliło na stworzenie wyśmienitej propozycji dla psów dorosłych, uwzględniającej w szczególności potrzeby zwierząt wrażliwych. Receptura będzie również odpowiednia dla czworonogów cierpiących na problemy w zakresie zdrowia skóry lub sierści.
Dzięki doskonałej kompozycji dopełnionej probiotykami każdy posiłek wspiera nie tylko zdrowe trawienie, ale także odporność zwierzęcia. Karma zawiera olej z kokosa, dodatki chroniące stawy oraz ekstrakty z Jukki ograniczającej nieprzyjemne zapachy. Kusząca, lekko orzechowa nuta smakowa wpływa na atrakcyjność posiłku.
Od pierwszego do ostatniego kęsa formuła pozostaje w duchu zapewnienia obopólnych korzyści: poprawy i utrzymania zdrowia zwierzęcia oraz troski o środowisko, dzięki wspieraniu idei zrównoważonego rozwoju. Doskonałym zwieńczeniem kompozycji jest opakowanie, nadające się do recyklingu.
Alergie pokarmowe i nietolerancje pokarmowe a białko insektów
Z pewnością zapotrzebowanie na alternatywne źródła białek będzie się zwiększało, chociaż na daną chwilę całkowite wyeliminowanie dotychczasowych, klasycznych źródeł jest raczej niemożliwe. Przede wszystkim ze względu na niewystarczającą infrastrukturę, ale także kulinarne upodobania Polaków oraz uprzedzenia. Obecnie tylko 40% opiekunów psów i kotów rozważyłoby wprowadzenie takiej diety (3D Market, 2022r.).
Niemniej stosowanie innowacyjnych źródeł pokarmu jest cenne nie tylko ze względu na aspekty ekologiczne, ale także hipoalergiczne. Często próba ustabilizowania dietetycznego psa dotkniętego nieprawidłowymi reakcjami pokarmowymi bywa trudna, a cały proces diagnostyczny spędza sen z powiek niejednemu opiekunowi. Klasyczne źródła białek często nie odpowiadają potrzebom alergików, dla których koniecznością staje się poszukiwanie innych rozwiązań.
Alergia na tle pokarmowym występuje u mniej więcej 20-30% przypadków chorób dermatologicznych, które diagnozuje się u czworonożnych pacjentów. Białko owadzie można określić mianem hipoalergicznego, gdyż zwierzęta do tej pory nie rozwinęły na nie odpowiedzi alergicznej. Właśnie dlatego jego zastosowanie w karmie stanowi obiecującą propozycję dla psów i kotów, które są uczulone na niemalże wszystkie rodzaje białka zwierzęcego. Struktura molekularna DNA insektów w znaczący sposób różni się od struktury ssaków, stąd karmy oparte na owadach mogą stanowić doskonałą odpowiedź żywieniową dla najbardziej potrzebujących zwierząt.