Jak dbać o środowisko?
Ochrona środowiska i ekologia to trendy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szczęśliwie coraz szersza grupa osób jest świadomych tego, że to jak z planetą postępujemy dzisiaj, będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Chcąc zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko nie tylko przyszłym pokoleniom, ale i nam samym, już dzisiaj musimy podjąć się koniecznych zmian. Zastanawiasz się jak dbać o naszą planetę? Jak Ty możesz zadbać o środowisko? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Spis treści
Dlaczego dbanie o planetę jest ważne?
Troska o siebie i najbliższych wydaje się nam naturalna. Dlaczego więc zapominamy, aby zadbać o naszą planetę? Przecież to naszej matce Ziemi wszystko zawdzięczamy! Niestety, jak wskazują badania zrealizowane na zlecenie Ministerstwa Środowiska i Klimatu, większość Polaków nie zwraca uwagę na kwestie ekologiczne podczas robienia zakupów.
Sytuacja ta jednak zmienia się z czasem. Obecnie asortyment produktów ekologicznych jest znacznie bardziej zróżnicowany. Wprowadzone nowe regulacje dotyczące stosowania jednorazowych wyrobów plastikowych pozwoliły na znaczne ograniczenie ilości odpadów, co zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Wraz z rozwojem i edukacją, której cały czas wydaje się, że jest za mało, Polacy mają coraz większą świadomość procesów, jakie zachodzą w środowisku naturalnym. Różne zmiany społeczne (np. wzrost udziału społeczeństwa o wysokim poziomie wykształcenia), a także ostatnie wydarzenia polityczne pozwalają nam zrozumieć, jak istotne jest dbanie o segregację śmieci czy rozważne gospodarowanie złożami energetycznymi. Coraz częściej rozumiemy, że zarówno na poziomie wielkiej firmy, jak i pojedynczego domostwa, warto jest oszczędzać wodę czy prąd, aby zmniejszyć eksploatację środowiska.
Niewątpliwie istotną rolę odgrywają także producenci różnych artykułów, od elektroniki po produkty spożywcze, dostarczając ekologicznych rozwiązań w przystępnej cenie. Takie praktyki nie tylko uczą konsumentów, ale także zwiększają możliwość wprowadzenia nawyków ekologicznych do codziennej rutyny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala to zaoszczędzić surowce naturalne, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, opóźnić ocieplanie się klimatu, a ponadto przyczynić się do zmiany w świadomości społeczeństwa, czego doskonały dowodem jest wzrost zainteresowania dietą wegetariańską.
Co zrobić, żeby chronić środowisko – przykłady
Wśród nawyków, które są ekologiczne i pozwalają nam dbać o środowisko jest oszczędzanie wody. Wiemy, że zasoby wody słodkiej na ziemi są ograniczone. Z tego względu zalecane jest branie prysznica, zamiast kąpieli w wannie, używanie zmywarki zamiast mycia ręcznego czy wyłączanie wody podczas mycia zębów.
Dbanie o środowisko to również niekupowanie jednorazowych opakowań, zwłaszcza jeśli faktycznie używa się ich tylko raz. Najczęściej produkowane są z materiałów, które nie nadają się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia. W konsekwencji takie materiały znacząco zwiększają liczbę odpadów, które są trudne w utylizacji.
To o czym już większość pamięta to segregacja śmieci. W praktyce w całej Polsce każdy już powinien segregować śmieci. Zdarza się jednak, że czasami masz wątpliwości jak odpowiednio segregować poszczególne produkty. Warto korzystać z porad firm odbierających odpady lub dopytać w urzędzie jak utylizować nietypowe artykuły czy sprzęty. Można również skorzystać ze strony https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac.
Szczególnie ciekawa jest idea Zero Waste, która zakłada, że w ogóle nie produkuje się odpadów. W praktyce polega to na kupowaniu produktów, które nie mają zbędnych opakowań, następnie wykorzystywaniu wszystkiego co możliwe – zjadaniu wszystkich części jadalnych, przygotowaniu domowych kompostowników czy ponownym wykorzystywaniu w niecodzienny sposób odpadów np. obierki jabłka mogą być wykorzystane do przygotowania domowego octu jabłkowego.
W jaki sposób opiekunowie zwierząt mogą dbać o środowisko?
Co ciekawe, dbanie o środowisko jest także możliwe, jeśli jest się opiekunem czworonoga! Tu również można podejmować decyzje, które lepiej pozwolą zadbać o środowisko naturalne. Czy wiesz, że to w jaki sposób dbasz o swojego pupila ma znaczenie?
Dbanie o środowisko to między innymi sprzątanie po swoim psie. Warto to robić ze względu na czystość, ale także dla dobra naszej planety. Odchody pozostawione na chodniku stanowią rezerwuar ogromnej ilości drobnoustrojów, które mogą przedostać się do wód podziemnych. Ponadto czyste trawniki nie zachęcają innych do pozostawiania odpadów. Warto także przypomnieć, że do zbierania odchodów lepiej stosować jest papierowe woreczki, aniżeli foliowe torebki.
Co więcej, opiekunowie domowych zwierzaków mogą zadbać o planetę, kupując artykuły zoologiczne dobrej jakości, czyli takie które nie psują się po jednej zabawie lub miesiącu noszenia (np. smycze czy obroże). Ekologiczne będzie także wykorzystywanie starych materiałów dla zwierzaków. Jeśli w okresie zimowym pupil nosi ubranka, idealnie będzie, jeśli do tego celu zostanie wykorzystany stary szalik czy sweter. Nie tylko nie stanie się odpadem, ale także posłuży dla naszego przyjaciela.
Jak dbać o naszą planetę każdego dnia, gdy ma się zwierzaka?
Każdego dnia ludzie, jak i zwierzęta wykorzystują zasoby naturalne ziemi. Potrzeby takie jak żywienie czy możliwość defekacji jest niewątpliwie konieczna do normalnego funkcjonowania. Czy w tym zakresie także możemy coś zrobić, aby lepiej zadbać o naszą planetę?
Okazuje się, że tak! Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii także artykuły pierwszej potrzeby, niezbędne do opieki nad psem czy kotem, stają się ekologiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest choćby zrównoważona karma, stworzona z białka pochodzącego z owadów. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnego białka zwierzęcego. Mianowicie, trzoda chlewna produkuje znaczne ilości dwutlenku węgla i zużywa duże ilości wody. Z kolei owady mają znacznie mniejsze wymagania środowiskowe, dzięki czemu są rozwiązaniem przyjaznym dla planety. Do produkcji karmy wybierane są szczególne gatunki owadów, które nie tylko dostarczają składniki odżywcze, ale i są bezpieczne dla zwierząt. Samodzielne komponowanie diety z owadów nie jest zalecane, gdyż wymaga bardzo dużej specyficznej wiedzy.
Z kolei dla opiekunów kotów ciekawym rozwiązaniem jest także żwirek wyprodukowany z produktów kukurydzianych. W przeciwieństwie do typowego żwirku, nie ma konieczności wyrzucania go do odpadów i zwiększania ich ilości. Jest to żwirek biodegradowalny. Jak wskazują producenci, materiał ten ma wysoką zdolność do wchłaniania wszelkich substancji, dzięki czemu nie ma konieczności wymiany całego pojemnika żwirku, a jedynie zabrudzoną część, co także jest korzystne dla planety.
Podsumowując, sposobów na dbanie o środowisko jest wiele. Każdy człowiek w swojej codziennej rutynie może zadbać o dobro planety. Robiąc zakupy, gotując czy wyrzucając odpady… Także opiekunowie psów i kotów mogą podejmować decyzje, które będą lepiej tolerowane przez środowisko naturalne. Karmy rozsądnie korzystające z surowców, takie jak choćby karmy z owadów czy biodegradowalne żwirki i papierowe torebki na odchody pomagają nam zmniejszyć zanieczyszczenie ziemi i ograniczyć zużycie surowców naturalnych. Właśnie dzięki takim zmianom pomożemy chronić naszą planetę!
Bibliografia:
- Świadomość i zachowania ekologiczne Polaków. Ministerstwo Środowiska i Klimatu, 2019. Dostęp online. https://www.gov.pl/web/klimat/swiadomosc-i-zachowania-ekologiczne-polakow
- Rośnie popularność weganizmu. I świetnie! Portal www.vege.com.pl. Wpis z dnia 11.10.2020 r. https://vege.com.pl/2020/09/11/rosnie-popularnosc-weganizmu-i-swietnie/