„Z drugiej ręki”, czyli jak nie wyrzucać akcesoriów dla zwierząt i być eko
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stara się żyć bardziej ekologicznie i troszczyć o środowisko. Tego typu postawy prezentują także opiekunowie zwierząt, przenosząc je także na swoich pupili. Świadomi ekologicznie opiekunowie psów i kotów, chcąc zmniejszyć ilość odpadów i być bardziej eko, coraz większą uwagę zwracają na to, co kupują dla swoich czworonożnych przyjaciół. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest korzystanie z akcesoriów dla zwierząt „z drugiej ręki”, czyli używanych.
Spis treści
Dlaczego warto korzystać z używanych rzeczy dla pupili
Korzystanie z używanych rzeczy dla pupili ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to dobre dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość odpadów. Dzięki sięganiu po używane rzeczy, które są nadal w dobrym stanie, można uniknąć tworzenia nowych odpadów i w ten sposób wspierać ochronę środowiska.
Korzystanie z rzeczy z „drugiej ręki” to również oszczędzanie pieniędzy. Zakup nowej zabawki, kojca i akcesoriów dla zwierząt to często kosztowny wydatek. Kupując lub przyjmując akcesoria używane, można sporo zaoszczędzić.
Używane rzeczy dla zwierząt można znaleźć na portalach aukcyjnych, w sklepach typu „second-hand”, na lokalnych targach. Warto zwracać uwagę na ogłoszenia, które pojawiają się na tablicach ogłoszeń w okolicy i w Internecie, szczególnie na grupach Facebookowych. Warto również rozmawiać z innymi opiekunami o chęci przyjęcia rzeczy po ich pupilach i o gotowości przekazania akcesoriów po swoim zwierzaku.
Czytaj też: Jak dbać o środowisko?
Pomoc dla zwierząt w schroniskach
Oddawanie używanych rzeczy po pupilach do schronisk to jeden ze sposobów na pomaganie zwierzętom. Niektóre schroniska przyjmują takie rzeczy jak koce, prześcieradła, zabawki czy miski. Często schroniska mają jednak określone zasady i wymagania co do rzeczy, które mogą przyjmować. Przed przekazaniem akcesoriów warto upewnić się, jakie zasady stosuje wybrane schronisko.
Czego nie oddawać do schroniska
Dobrze też pamiętać, że niektóre rzeczy nie są odpowiednie dla psów schroniskowych oraz że schroniska to nie alternatywa dla śmietnika. Schroniska -jak pozostałe podmioty – płacą niemałe kwoty za wywóz śmieci, a segregacja nietrafionych darów zabiera cenny czas pracownikom. Dlatego do schroniska nie należy oddawać poduszek i kołder z pierzem – rozerwanie ich w boksie przez psa to przepis na katastrofę: bałagan, zatkane odpływy, zagrożenia dla zdrowia i życia psa.
Nienajlepszym pomysłem jest też przekazywanie schroniskom ubrań: kurtek, kożuchów, czapek i innych zupełnie zbędnych w schronisku elementów odzieży. Wyjątkiem mogą być ubrania bawełnianie, które można przerobić na szmaty do sprzątania czy użyć do wysłania posłań dla małych kotów. Jednak przed przewiezieniem ich do schroniska warto zadzwonić wcześniej i upewnić się, że jest takie zapotrzebowanie.
Do schroniska lepiej nie zawozić też naczyń, przyborów kuchennych garnków, a także uszkodzonych psich akcesoriów oraz zużytych zabawek. Smycze, szelki, obroże, gadżety do zabawy powinny być sprawne i kompletne. Od tego przecież zależy bezpieczeństwo czworonożnych podopiecznych.
Co warto zanieść do schroniska
Schroniska są zawsze wdzięczne za wszelką pomoc, zwłaszcza gdy przekazywane są im rzeczy niezbędne w codziennej pracy. Należą do nich: koce, prześcieradła, kocie legowiska, miski, karmniki, smycze, obroże, podkłady higieniczne. Także psie i kocie przysmaki są mile widziane w schroniskach. Schroniska mają zazwyczaj listy akcesoriów i produktów, które są im potrzebne – przed wizytą w takim miejscu warto upewnić się, co jest na jego liście zapotrzebowań.
Bądź ekologiczny w innych aspektach życia
Oddawanie i przyjmowanie używanych rzeczy dla pupili to jeden z aspektów ekologicznego życia. Inne, równie ważne i pożądane nawyki to unikanie jednorazowych opakowań i produktów, sięganie po ekologiczne środki czystości i kosmetyki, kupowanie produktów firm, które działają w sposób zrównoważony. Decyzje podejmowane każdego dnia w życiu codziennym, w sklepach, w domach, przekładają się na dobrostan planety.
Warto poznać: Sprzątanie po psie – ekologiczne rozwiązania, a zanieczyszczenie gleby