Chityna w karmie opartej na białku insektów – czy jest czego się obawiać?
Spis treści
Charakterystyka stawonogów
Stawonogi, do których zaliczane są między innymi owady, stanowią szeroką grupę organizmów o różnorodnej budowie anatomicznej oraz fizjologii. Nazwę swą grupa ta zawdzięcza charakterystycznym dla wszystkich przedstawicieli tego gatunku wyrostkom, których człony połączone są stawami, będąc elementem ich odnóży.
Stawonogi tworzą najliczniejszy typ organizmów zwierzęcych zamieszkujących naszą planetę. Znaleźć je można we wszystkich środowiskach, gdzie istnieją warunki pozwalające na przeżycie. Jest to możliwe za sprawą licznych modyfikacji fizjologicznych, biologicznych i anatomicznych, zapewniających im przetrwanie i przystosowujących do warunków środowiskowych.
Choć różnorodność tych zwierząt jest ogromna, można znaleźć w ich fizjonomii wiele wspólnych elementów. Jednym z nich jest chityna budująca między innymi szkielety zewnętrzne stawonogów. Substancja ta obecna jest także w ścianach komórek bakterii, grzybów oraz wodorostów, gdzie spełnia podobne funkcje.
Chityna a karma z owadów
Białko owadów stosowane w karmach dla zwierząt stanowi obecnie obiecującą alternatywę żywieniową dla czworonogów, które dotykają nietolerancje pokarmowe lub alergie pokarmowe związane ze spożyciem klasycznych źródeł mięs. Insekty określa się mianem hipoalergicznych, gdyż doskonale odpowiadają potrzebom zwierząt wymagających, alergicznych, które miewają także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Pełnoporcjowa karma oparta o białko insektów minimalizuje więc ryzyko wystąpienia alergii, tym samym ciesząc się uznaniem opiekunów wrażliwych, czworonożnych przyjaciół.
Chityna obecna jest w naszym życiu od zawsze, ale w ostatnim czasie stała się szczególnie kontrowersyjnym tematem, poruszanym wśród opiekunów zwierząt. Wszystko z powodu obawy o bezpieczeństwo jej stosowania w produkcji karm dla psów i kotów. Czy nie przeszkadza ona w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu? Aby to zrozumieć, trzeba przyjrzeć się nieco bliżej hodowli owadów.
Mucha czarna pożywnym źródłem białka
Stadia rozwoju i tworzenie się chitynowego pancerza
Bazując na stadiach rozwojowych czarnej muchy (łac. Hermetia illucens) – jednego z najszerzej rozprzestrzenionych gatunków owadów można zauważyć, że chitynowy pancerz towarzyszy wszystkim stadiom rozwojowym owada. Jest on elementem budowy zarówno pancerza zewnętrznego postaci dorosłych, jak i larw. Pancerz posiada charakterystyczny, metaliczny połysk, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona owada przed nadmierną utratą wody i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo stanowi on miejsce przyczepu wielu mięśni, odpowiadających między innymi za pracę odnóży i skrzydeł stawonoga.
W trakcie cyklu rozwojowego czarnej muchy zasadniczo wyróżnia się sześć stadiów larwalnych. Pierwsze pięć stadiów jest do siebie bardzo podobnych, ponieważ każde kolejne różni się od poprzedniego jedynie wielkością. Ostatnie stadium larwalne nazywane jest prepoczwarką, której cechą charakterystyczną jest pojawienie się ciemnego zabarwienia oskórka chitynowego, choć jego budowa chemiczna jest taka sama, jak wcześniejszych stadiów.
Wysokiej jakości białko z owadów
Zgodnie z prawem europejskim wiele gatunków owadów może być stosowanych w żywieniu zwierząt i ludzi po spełnieniu restrykcyjnych warunków określonych w licznych aktach prawnych. Co ważne, larwy czarnej muchy posiadają wartościowy skład odżywczy, porównywalny do mięsa ryb czy drobiu. Zarówno zawartość białka w suchej masie, jak i jego skład aminokwasowy pozwalają, by białko owadów stanowiło zamiennik dla klasycznych mięs.
W hodowli insektów nie korzysta się ze stosowania leków. Produkcja pozbawiona jest więc ryzyka pojawienia się ich w końcowym produkcie jakim jest przede wszystkim mączka. W mączce z owadów znaleźć można aminokwasy egzogenne i endogenne. Mnogość obecnych w owadach substancji przeciwdrobnoustrojowych sprawia, że w przyszłości mogą one wspomóc leczenie wielu chorób, zastępując częściowo lub w całości antybiotyki. Wszystko to bez negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów i zwierząt.
Zastosowanie chityny w różnych dziedzinach życia
Chityna jest związkiem powszechnie stosowanym w dietetyce i innych gałęziach przemysłu. Wśród licznych jej zastosowań wymienia się jej rolę jako suplementu diety, a także stabilizatora wykorzystywanego w wielu produktach żywnościowych. Zajmuje również ważne miejsce w lecznictwie, wpływając pozytywnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała, dzięki efektowi hamującemu łaknienie.
Chityna wspiera zdrowie układu moczowego. Reguluje wchłanianie i metabolizm wielu substancji, w tym cholesterolu. Jej pozytywny wpływ wykorzystuje się także w toksykologii. Ze względu na zdolności do pochłaniania toksyn i szkodliwych metabolitów powstających w organizmie, pozwala zmniejszyć ich absorpcję i toksyczność. Spożywanie chityny ogranicza również przyswajanie metali ciężkich z przewodu pokarmowego, przyśpieszając tym samym ich eliminację z organizmu.
Nie należy się obawiać jej stosowania! Stosowana doustnie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, co sprawia, że nie wydostaje się poza układ pokarmowy.
Nie tylko przemysł spożywczy i medycyna korzystają z chityny. Branża kosmetyczna wykorzystuje ją jako ważny składnik wielu kosmetyków z uwagi na jej właściwości ochronne dla skóry. Udowodniono, że dodatek chityny w produktach kosmetycznych działa ochronnie na skórę chroniąc ją przed negatywnym wpływem promieniowania UV, a także zwiększa jej nawilżenie, przez co chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem.
W produktach stosowanych do pielęgnacji włosów chityna wykorzystywana jest jako składnik ułatwiający rozczesywanie kosmyków, wspierając zarazem ich odżywanie. To jednak nie wszystko – znajdziemy ją także w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, niciach stomatologicznych oraz w składzie gumy do żucia. Jej zmodyfikowana forma – chitosan skutecznie obniża pH jamy ustnej, zmniejszając niepożądany wpływ bakterii bytujących w jamie ustnej będących przyczyną wielu chorób przyzębia.
Czy w takim razie należy obawiać się chityny w składzie suchej karmy dla szczeniąt i dorosłych psów Brit Care Sustainable?
Receptury karm z owadów są polecane szczególnie psom mającym problemy trawienne, borykającym się z nietolerancją pokarmową lub alergią pokarmową. Nie jest to jednak jedyna grupa zwierząt, u których mogą być stosowane. Wybierając karmę zawierającą to niezwykle pożywne białko z insektów, nie należy obawiać się negatywnego wpływu chityny. Jej zawartość w produkcie końcowym pozostaje bez negatywnego wpływu na organizm. Warto również przyjrzeć się pozostałym składnikom karm z linii Brit Care Sustainable – wszystkie dobrane zostały tak, aby pokrywać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe psa na każdym etapie życia. Obecność mączki z owadów nie wpływa także negatywnie na smakowitość karmy, która jest chętnie spożywana przez psy. Smak mączki z insektów porównywalny jest do smaku orzechów, a połączenie jej z kurczakiem dodatkowo wzmacnia jej walory smakowe i odżywcze.
Czytaj też: Linia zrównoważonych karm Brit Care Sustainable