Ile powinien jeść kot?
Koty to zwierzęta, które charakteryzują się bardzo konkretnymi preferencjami żywieniowymi. Chociaż zostały udomowione wiele tysięcy lat temu, ich instynkt łowiecki jest bardzo rozwinięty. Należą do zwierząt określanych mianem “bezwzględnych mięsożerców”, co oznacza, że ich dieta powinna przede wszystkim bazować na mięsie. Niemniej, dieta ta powinna zawierać wszystkie najważniejsze składniki, tzn. białko, tłuszcze oraz niewielkie ilości węglowodanów, a także minerały i witaminy zapewniające prawidłowy rozwój i wzrost.
Często zdarza się, że opiekunowie kotów nie wiedzą, ile powinien jeść kot i jak często go karmić. Wprawdzie każdy kot jest inny, dlatego nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: ile powinien jeść kot. Istnieją jednak ogólne wytyczne, którymi warto się kierować, omówimy je w tym artykule.
Spis treści
- 1 Ile suchej karmy powinien jeść kot?
- 2 Ile mokrej karmy powinien jeść kot?
- 3 Jak często karmić kota ze względu na wiek
- 4 Zapotrzebowanie kota na kalorie
- 5 Jak często powinien jeść kot?
- 6 Ile powinien jeść kot
- 7 Ile powinien jeść kot – tabela:
- 8 Rutyna w karmieniu kotów – czy jest ważna?
- 9 Jak dużo powinien jeść kot cukrzyk
- 10 Jak dużo powinien jeść kot sterylizowany
- 11 Ile karmy z owadami może przyswajać kot?
Ile suchej karmy powinien jeść kot?
Dorosły kot ważący około 4 kg potrzebuje około 60-80 g karmy suchej dziennie, w zależności od rodzaju oferowanego posiłku. Jeśli kot jest aktywny fizycznie, potrzebuje więcej kalorii i może zjeść około 100 g. W przypadku kociąt ilość karmy suchej powinna być dostosowana do wieku kota. Ponadto należy pamiętać, aby kot żywiący się suchą karmą zawsze miał do dyspozycji świeżą wodę. Producenci, oferujący karmę na odwrocie opakowania umieszczają tabelę zawierającą szczegółowe informacje związane z dawkowaniem. Są to oczywiście dane orientacyjne, więc czuwanie nad odpowiednią dawką wymaga ze strony opiekuna obserwacji kota i jego gabarytów.
Ile mokrej karmy powinien jeść kot?
Dorosły kot ważący około 4 kg potrzebuje około 120-160 g karmy mokrej dziennie. Jeśli kot jest aktywny fizycznie, potrzebuje więcej kalorii i może zjeść około 200 g karmy mokrej dziennie. W przypadku kociąt ilość karmy mokrej powinna być dostosowana do wieku kota, liczonego najczęściej w miesiącach. (tu będzie link https://karmyzowadami.karmybrit.pl/jak-dobrac-karme-dla-malego-kota/)
Jak często karmić kota ze względu na wiek
Ilość karmy, jaką powinien jeść kot, zależy również od wieku. Żywienie inne niż mleko matki (lub preparaty mlekozastępcze) można wprowadzać od około 4. tygodnia życia kota. W ciągu doby koty mogą jeść nawet 9-16 razy dziennie. Co ciekawe, pojedyncza porcja zawiera zazwyczaj wartość energetyczną około 23 kcal (niewielka mysz polna to około 30 kcal).
Przodkiem kotów domowych był niewielki, dziki kot afrykański, który żywił się gryzoniami wielkości dzisiejszych myszy. Dlatego koty nie są przystosowane do jednorazowego spożywania dużych posiłków, tylko wielu mniejszych. W związku z tym, że zwierzę to polowało samotnie, spożywało zdobycz bez konkurowania z innymi osobnikami. Dzisiejsze koty również jedzą powoli swoje kilka, do kilkunastu posiłków w ciągu doby.
Wśród modeli żywienia występują trzy podstawowe: żywienie z dowolnym dostępem do pokarmu, żywienie z kontrolowaną ilością pokarmu oraz z kontrolowanym czasem podawania pokarmu. Na dobór odpowiedniego ma wpływ wiele czynników, od preferencji pupila przez tryb życia opiekuna po liczbę zwierząt w domu.
Zapotrzebowanie kota na kalorie
Zapotrzebowanie kaloryczne kota zależy od jego aktywności fizycznej, wieku, masy ciała, stanu zdrowia i wielu innych czynników. Koty są mięsożerne i potrzebują dużej ilości wysokiej jakości białka w diecie.
Dorosły, mało aktywny kot (lub zwierzę z nadwagą) potrzebuje około 40-50 kcal/kg masy ciała dziennie. W przypadku średnio aktywnego zwierzęcia liczba kalorii wzrasta do 60-80 kcal/kg masy ciała, a bardzo aktywnego nawet 90-110 kcal/kg masy ciała dziennie. Także średnio aktywny kot ważący 5 kg powinien dziennie spożywać około 300-400 kcal.
Jak często powinien jeść kot?
Koty powinny być karmione regularnie, mniej więcej o stałych porach dnia. Można z powodzeniem podzielić dawkę jedzenia na mniejsze porcje i podawać je kotu częściej. Ważne jest, aby nie przekarmiać kota, ponieważ to może prowadzić do otyłości, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Dlatego warto zawsze zastanowić się nad wprowadzeniem stałej dostępności karmy w misce. Zgubne mogą okazać się także przekąski i smakołyki. Ich dawka nie powinna przekraczać 10% kaloryczności dziennej oferowanej diety.
Koty w naturze – jak często jedzą?
Koty dzikie zazwyczaj jedzą kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Jednak częstotliwość ich jedzenia może się różnić w zależności od dostępności pożywienia i innych czynników. Koty dzikie łowią swoją zdobycz i jedzą ją natychmiast, a następnie mogą nie jeść przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.
Ile powinien jeść kot
Zapotrzebowanie żywieniowe zawsze zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb zwierzęcia. Przy samodzielnym bilansowaniu posiłków należy posłużyć się konkretnymi wzorami oraz po przygotowaniu propozycji żywieniowych skonsultować je z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym.
W przypadku karm gotowych producenci podają zalecenia dotyczące dobowego spożycia na opakowaniu, w formie czytelnej tabeli. Jest to jednak zawsze orientacyjna dawka, którą należy dopasować do potrzeb zwierzęcia.
Ile powinien jeść kot – tabela:
Tabela racji żywieniowej dla kota ze względu na wagę
Waga kota w kg | Dobowa racja karmy mokrej w g | Dobowa racja karmy suchej w g |
Do 2 | 120 do 160 | 20 do 30 |
2 do 3 | 160 do 210 | 30 do 50 |
3 do 4 | 210 do 260 | 50 do 60 |
4 do 5 | 240 do 320 | 60 do 70 |
5 do 6 | 250 do 360 | 70 do 90 |
Należy pamiętać, że tabela pokazuje ogólne wytyczne, a zapotrzebowanie żywieniowe kota może się różnić w zależności od wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i innych czynników. Zalecenia na temat dobowych racji jedzenia podają również producenci na opakowaniach karmy. Warto skonsultować się także z lekarzem weterynarii w celu doboru odpowiedniej diety dla kota.
Rutyna w karmieniu kotów – czy jest ważna?
W karmieniu kotów istotna jest rutyna. Koty są zwierzętami o bardzo wyraźnym rytmie dobowym i powinny otrzymywać regularne posiłki w regularnych odstępach czasu. Nieregularne karmienie lub podawanie żywności w niewłaściwej ilości może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby nerek.
Jak dużo powinien jeść kot cukrzyk
Kot cukrzyk powinien otrzymywać żywność, która zawiera wysoką podaż łatwo przyswajalnego i dietetycznego białka, pozwalającego na utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej i kondycji, a także charakteryzować się niskotłuszczową recepturą bez zbóż. Obniża ona ryzyko hiperglikemii poposiłkowej dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu. Ilość karmy, którą powinien spożywać kot cukrzyk, zależy m.in. od poziomu aktywności i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaleca się podawanie mniejszych porcji karmy, ale w większej liczbie posiłków w ciągu dnia, aby uniknąć wahania poziomu cukru we krwi.
Czytaj też: Cukrzyca u psa – leczenie, objawy
Jak dużo powinien jeść kot sterylizowany
Kot po zabiegu sterylizacji ma tendencję do przybierania na wadze, ponieważ na skutek zmiany w gospodarce hormonalnej jego metabolizm spowalnia i zapotrzebowanie na kalorie maleje. Niestety, apetyt w dalszym ciągu pozostaje na stałym poziomie. Ilość karmy, którą powinien spożywać, zależy m.in. od jego wagi oraz poziomu aktywności fizycznej. Zazwyczaj zaleca się podawanie mniejszych porcji karmy, ale częściej w ciągu dnia. Na rynku dostępne są karmy polecane kotom sterylizowanym, które pomagają kontrolować wagę zwierzęcia. Ponadto należy pamiętać o zapewnieniu ruchu takiemu zwierzęciu.
Ile karmy z owadami może przyswajać kot?
Karma z insektów to propozycja żywieniowa, która jest hipoalergiczna i łatwostrawna. Zastosowane w niej białko pochodzące z owadów, to jedno z najbardziej ekologicznych i zrównoważonych źródeł protein. Hodowla owadów pozwala na efektywne wykorzystanie gruntów, zmniejszenie zużycia wody oraz obniżenie śladu węglowego w porównaniu do tradycyjnych hodowli zwierząt. Białko z owadów jest smakowite, bezpieczne i bardzo dobrze trawione. Posiada pełen profil aminokwasów i nie obciąża przewodu pokarmowego, co sprawia, że jest odpowiednie do stosowania w diecie zwierząt borykających się z występowaniem niepożądanych reakcji pokarmowych na tradycyjne białka pochodzenia zwierzęcego.
Białko owadów może występować zarówno w pełnoporcjowych karmach dla kota, np. Brit Care Cat Grain-Free Sensitive Food Allergy Management, jak i w smakołykach, np. Brit Care Cat Snack Superfruits Insect Hypoallergenic.
Ilość jedzenia, jaką powinien przyjmować kot, jest zależna od wielu czynników, takich jak wiek, waga, aktywność fizyczna i stan zdrowia. Warto także pamiętać, że karmienie rutynowe i dostosowane do potrzeb kota jest bardzo ważne dla jego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. W przypadku zmiany karmy należy stosować okresy przejścia. Dobre samopoczucie zwierzęcia, zdrowa skóra, mocna sierść i dobre wyniki kontrolnych badań krwi pomogą stwierdzić, czy wybrany model żywienia służy kotu.