Przysmaki i przekąski dla kota – jakie i jak często?
Każdy opiekun chce zadbać o swojego kota najlepiej jak to możliwe, więc szczególną uwagę przywiązuje do jego diety. I choć podawanie kotu przekąsek i przysmaków nie jest konieczne, to nierzadko opiekunowie rozpieszczają swoje zwierzaki. Zastanawiasz się, jakie produkty wybierać, aby nie tylko nie zaszkodzić kotu, ale także dostarczyć mu cennych i wartościowych składników odżywczych? Mamy dla Ciebie kilka porad!
Spis treści
Jakie przysmaki dla kota wybierać?
Wybierając przekąski dla kota warto zwrócić uwagę nie tylko na ich skład, ale także jakość i formę. Zdrowe przysmaki to takie, które mają możliwie najprostszy skład, ale również są bogate w prozdrowotne dodatki. Przede wszystkim nadal należy pamiętać, że kot to mięsożerca, zatem przysmaki dla kota powinny mieć jak największy udział mięsa. Z kolei do składników, których warto unikać zalicza się ciężkostrawne produkty zbożowe.
Podobnie jak w przypadku podstawowej karmy, należy wybierać produkty wysokiej jakości, czyli zawierające mięso i ewentualnie zdrowe dodatki, takie jak: żurawina czy kwasy omega – 3. Natomiast należy unikać przysmaków, które w składzie mają np. „produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego”, zboża czy cukier.
Wydaje się oczywiste, ale warto to podkreślić, że powinno się unikać przekąsek w formie jedzenia spożywanego przez ludzi. W końcu wiele składników codziennej diety człowieka może być nie tylko szkodliwe dla futrzastych przyjaciół, ale także śmiertelnie niebezpieczne! Wśród tych, które często są podawane, a są szczególnie groźne dla kotów, należy wymienić czekoladę, cebulę i czosnek, a także orzechy.
Jaka jest rola przekąsek w diecie kota?
Mimo, iż przekąski nie są niezbędne w kociej diecie, to oczywiście podaż produktów wysokiej jakości w odpowiedniej ilości ma swoje zastosowanie. Do czego można wykorzystać przysmaki dla kota?
Mianowicie, zdrowe przysmaki mogą być sposobem na przemycenie cennych produktów i składników odżywczych. Przykładowo wybrane przekąski mogą poprawiać jakość sierści, oczyszczać zęby lub wzmacniać układ moczowy, co może być szczególnie istotne dla kotów sterylizowanych.
Zdrowe przekąski dla kota są także dobrym rozwiązaniem, jeśli pożądane jest wprowadzenie nowych zwyczajów u pupila, nauczenie go nowych sztuczek czy nagrodzenie rezygnacji z niepożądanych zachowań. W takiej sytuacji przekąska podawana kotu po wykonaniu sztuczki czy nowego zadania wzmocni w nim chęć pracy i przyspieszy proces nauki. Dobrze dobrane przekąski, serwowane pupilowi wpływają także na rozwój i wzmocnienie więzi z człowiekiem.
Przysmaki dla kota mogą się także przydać w sytuacjach stresujących pupila. Jeśli zwierzak nie lubi zostawać sam lub stresuje się np. wizytą u lekarza weterynarii, podanie mu wysokiej jakości przekąski ułatwi mu przetrwanie tej sytuacji.
Zdrowe dla kota – czyli jakie?
Przekąski i przysmaki kojarzą się z czymś niezwykle smakowitym – i w związku z tym – nie zawsze z czymś zdrowym. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że to co zjada kot zależy przede wszystkim od opiekuna. Zatem należy zadbać o to, aby podawać mu wyłącznie zdrowe przekąski, czyli takie które są:
● skomponowane z naturalnych składników,
● mają duży udział mięsa,
● pozbawione są cukru, soli i dodatków do żywności np. barwników czy aromatów.
W kociej diecie nie są również mile widziane przekąski z produktów zbożowych, natomiast mogą one zawierać ograniczoną ilość warzyw i owoców, które lubi pupil.
Przysmaki dla kota od Brit Care – Brit Care Cat Snack Superfruits
Jeśli zastanawiasz się jakie przekąski dla kota sprawdzą się najlepiej, warto zapoznać się z ofertą przysmaków marki Brit Care. Wśród tych szczególnie lubianych przez naszych mruczków znajdują się:
Brit Care Cat Snak Superfruits
Te wyselekcjonowane produkty to zdrowe przysmaki dla kota na bazie różnych mięs np. łososia, kurczaka lub tuńczyka. Zamiast pszenicy, która jako produkt zbożowy, nie jest wskazana w diecie kota, w składzie znajdują są warzywa: tapioka i bataty. Wspomniane przekąski pozwalają urozmaicić dietę pupila i dostarczyć mu cenne składniki odżywcze. Dodatkowo smakołyki zamknięte są w atrakcyjnym opakowaniu, którym można potrząsnąć, a dźwięk granulek dodatkowo zwabi do siebie ciekawskiego czworonoga.
Domowe przysmaki – czy warto podawać je kotu?
Mimo, iż podawanie przekąsek specjalnie opracowanych dla kotów wydaje się bardziej zasadne, to także w ramach urozmaicenia, możemy naszemu zwierzakowi serwować domowe przekąski. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to jakie produkty wybieramy. Oczywiście nie mogą to być składniki szkodliwe dla kotów, o których wspomniano wyżej.
Jeśli chcemy naszemu mruczkowi podać zdrową domową przekąskę można zdecydować się na upieczone lub ugotowane mięso lub ryby bez dodatków. Następnie w zależności od tego co lubi nasz kot, można podawać mu wybrane, lekkostrawne warzywa i owoce np. banany, żurawinę.
Kiedy i jak często podawać przekąski kotu?
Podając kotu zdrowe przekąski należy zwrócić uwagę nie tylko na ich jakość, ale także częstotliwość. W przypadku kotów o prawidłowej masie ciała przysmaki mogą stanowić dodatek do diety, w zależności od ich kaloryczności, podawany do 1 – 2 razy dziennie. Koty o zbyt niskiej masie ciała mogą dostawać zdecydowanie więcej przekąsek, aż osiągną prawidłową masę ciała. Natomiast u kotów o nadmiernej masie ciała przekąski należy ograniczyć do minimum.
Podsumowując: zdrowe przysmaki dla kota to takie, które mają dobry skład i są przygotowane z produktów wysokiej jakości, bez zbóż, soli czy cukru. Przekąski zwiększą atrakcyjność diety, jednak należy pamiętać, aby ich kaloryczność była dopasowana do potrzeb żywieniowych pupila.
Źródła:
- Fascetti, A. J., & Delaney, S. J. (2001). All life stages cat food. Journal of the American Veterinary Medical Association, 219(5), 605-608.
- National Research Council. (2006). Nutrient Requirements of Dogs and Cats. National Academies Press.
- Leray, V., Freiche, V., Maillard, R., Martin, L., Gattuso, J. P., & Hachet, D. (2018). Texture Preference in Domestic Cats: A Pilot Study. Journal of Feline Medicine and Surgery Open Reports, 4(2), 2055116918797814.
- Hewson-Hughes, A. K., Hewson-Hughes, V. L., Colyer, A., & Miller, A. T. (2013). Acute Appetite Affect in Response to Olfactory Stimuli in Cats. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition, 97(1), 62–67