Jakie warzywa i owoce mogą znaleźć się w diecie psa?
Odpowiednio skomponowana dieta dla psa to podstawa jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania każdego dnia! I choć psy to zwierzęta mięsożerne, to nadal warto pamiętać, że produkty takie jak owoce czy warzywa są mile widziane w diecie pupili. W końcu warzywa i owoce dla psa to źródło witamin, antyoksydantów czy błonnika pokarmowego. Zastanawiasz się jakie warzywa nadają się dla psa? Czy psy mogą jeść owoce? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania!
Spis treści
Jakie owoce może jeść pies?
Owoce mogą dostarczać psu wielu substancji o prozdrowotnych właściwościach – witamin, składników mineralnych i silnych przeciwutleniaczy. Trzeba jednak pamiętać, że wiele owoców zawiera znaczne ilości cukru, którego nadmiar w diecie psa może stać się przyczyną nadwagi i otyłości. Dlatego podając psu owoce, należy zachować umiar i nie przesadzać z ich ilością. Jakie owoce dla psa będą najzdrowsze?
Wśród owoców dla psów warto wymienić te, które są lekkostrawne. Przykładowo pies może jeść jabłka i gruszki, ponieważ obrane ze skórki, bez pestek są dobrze tolerowane przez przewód pokarmowy zwierząt. Następnie dobrze w diecie psa sprawdzają się także owoce jagodowe takie jak truskawki, borówki czy maliny, które dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów mogą działać przeciwzapalnie. Psom można podawać także owoce sezonowe takie jak morele, brzoskwinie czy arbuzy. Należy natomiast pamiętać o pozbyciu się pestek i zdrewniałych części np. skórki arbuza.
Chcąc podać owoce swojemu pupilowi, można wykorzystać je jako przekąskę treningowa lub jako dodatek do podstawowej, pełnowartościowej karmy.
Dlaczego warto podawać psu warzywa i owoce?
Psy to zwierzęta względnie mięsożerne. Podstawę ich diety zawsze powinny stanowić składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. To właśnie one stanowią dla domowego czworonoga najlepsze, najbardziej przyswajalne źródło białka, tłuszczu, witamin i substancji mineralnych. Nie znaczy to jednak, że w diecie tej nie mogą znaleźć się żadne rośliny. Wręcz przeciwnie – warzywa i owoce mogą stanowić dla psa zdrową, smaczną przekąskę i atrakcyjną nagrodę podczas treningów. Są one także źródłem cennego włókna pokarmowego (błonnika), które pobudza pracę jelit i stanowi pożywkę dla probiotycznych bakterii zasiedlających przewód pokarmowy zwierzaka. Opiekun domowego czworonoga powinien jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny goszczące na ludzkim stole będą dla psa bezpieczne.
Czy pies może jeść banany?
Banany to owoce, które nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Bogate są natomiast w witaminę B6, potas i włókno pokarmowe, a ponadto zawierają także niewielkie ilości innych zdrowych substancji, takich jak biotyna i mangan. Przed podaniem psu banana należy obrać go z ciężkostrawnej, gorzkiej skórki.
Czy pies może jeść jabłka i gruszki?
Jabłka i gruszki to jedne z najbezpieczniejszych owoców, jakie mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga. Stanowią dla psa dobre źródło błonnika regulującego procesy trawienne i zawierają wiele substancji chroniących układ krwionośny. Owoców tych jednak nie można podać w całości. Przed zaserwowaniem należy usunąć ogryzek z gniazdem nasiennym, gdyż pestki mogą być dla psa szkodliwe.
Inne owoce dla psa
Jakie owoce można jeszcze bez obaw podać psu? Oto kilka z nich:
- Owoce jagodowe – jagody, agrest, maliny, truskawki i borówki zawierają duże dawki cennych antyoksydantów, które chronią organizm psa przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu mogą opóźniać proces starzenia się i zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów.
- Arbuz – owoc ten składa się przede wszystkim z wody, będzie więc doskonałą przekąską dla psa podczas upalnych dni. Kawałki arbuza dla psa powinny być oczyszczone z pestek i skórki, które mogą wywołać u zwierzaka biegunkę.
- Owoce pestkowe – morele, nektarynki i brzoskwinie mogą stanowić dla psa zdrowe uzupełnienie codziennej diety. Przed podaniem ich psu należy usunąć ze środka pestkę – jej fragmenty mogą pokaleczyć przewód pokarmowy zwierzaka.
Jakie warzywa są zdrowe dla psa?
Warzywa to dla psa przede wszystkim źródło włókna pokarmowego. Niektóre z nich mogą zawierać także wysokie dawki antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Jakie warzywa mogą znaleźć się w diecie psa?
Wśród warzyw jakie może jeść pies warto wymienić przede wszystkim warzywa korzeniowe takie jak dynia, ziemniak czy marchew. Powyższe produkty sprawdzą się w przypadku biegunek, gdyż działają zapierająco. Następnie w diecie psów mogą się znaleźć warzywa takie jak brokuł czy papryka. Są one bardzo zdrowe, gdyż zawierają dużo antyoksydantów.
Wszystkie powyższe produkty można podawać zarówno na surowo, jak i poddane obróbce termicznej np. pieczone. Jednak zwłaszcza na początku warto zacząć od warzyw gotowanych i przy dobrej tolerancji podawać je na surowo. Zasada ta nie dotyczy oczywiście takich warzyw jak ziemniaki czy dynia, które na surowo są ciężkostrawne lub trujące.
Czy pies może jeść ziemniaki?
Gotowane ziemniaki są lekkostrawne i zawierają dość dużo węglowodanów, dzięki czemu mogą z powodzeniem zastąpić w diecie psa takie wypełniacze, jak ryż czy makaron. Warzywa te mogą stanowić także dobre źródło potasu, magnezu i żelaza. Trzeba jednak pamiętać, że w nadmiarze mogą stać się przyczyną nadwagi i otyłości. Podawane psu ziemniaki muszą być zawsze ugotowane w nieosolonej wodzie i dobrze rozdrobnione.
Czy psy mogą jeść marchewkę i pietruszkę?
Surowa, twarda marchewka może być doskonałą, niskokaloryczną alternatywą dla tłustych gryzaków. Zawiera ona przede wszystkim dużą ilość włókna pokarmowego, dzięki czemu zapewni psu uczucie sytości i ograniczy występowanie biegunek. To także dobre źródło karotenu – silnego przeciwutleniacza neutralizującego szkodliwe wolne rodniki. Marchewkę można podawać psu także po ugotowaniu, które sprawia, ze warzywo to staje się lepiej przyswajalne dla zwierzaka.
Korzeń pietruszki nie jest tak chętnie jedzony przez psy, jak marchewka. Ma jednak wiele cennych właściwości – miedzy innymi ma delikatne działanie moczopędne, które pozytywnie wpływa na zdrowie nerek. Pietruszkę można podać psu surową, startą na tarce lub ugotowaną.
Czy psy mogą jeść pomidory?
Pomidory mogą być zdrowym dodatkiem do psiej diety. Zawierają bowiem likopen o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać wyłącznie dojrzałe warzywa – zielone zawierają solaninę, która stanowi silną truciznę dla psów.
Inne warzywa dla psa
Jakie warzywa mogą jeszcze znaleźć się w diecie psa? Oto kilka zdrowych propozycji:
- Cukinia – to niskokaloryczne warzywo może być podawane psom na surowo, ugotowane lub w formie puree. Przed podaniem warto obrać je ze skórki, która jest dość ciężkostrawna.
- Dynia – puree z dyni to doskonały dodatek w diecie psów cierpiących na częste biegunki i zaparcia. Przysmakiem dla psów mogą być także pestki dyni, które zawierają duże dawki magnezu, cynku i witaminy E.
- Ogórek – surowe ogórki zawierają dużo wody i wyjątkowo mało kalorii, dlatego są dobrą przekąską podczas upalnych dni.
Warzywa i owoce w diecie BARF
Pochodzące z warzyw i owoców składniki pokarmowe nie są niezbędne psom żywionym zbilansowaną karmą wysokiej jakości – pełnoporcjowe produkty zawierają już witaminy, składniki mineralne i włókno w odpowiednich ilościach. Uzupełnianie codziennej diety psa warzywami i owocami wskazane jest natomiast w przypadku podawania zwierzakowi surowej lub gotowanej diety domowej. Zdrowy jadłospis dla psa powinien zawierać około 10% niskokalorycznych warzyw i 5% owoców, które dostarczą czworonogowi niezbędnej dawki błonnika i cennych witamin.
Warzywa i owoce szkodliwe dla psa
Niestety nie wszystkie owoce i warzywa będą dla psa zdrowe i bezpieczne. Niektóre rośliny goszczące na ludzkim stole mogą zawierać szkodliwe dla czworonogów związki, które są w stanie wywołać poważne zatrucie. Komponując dietę pupila, należy zapoznać się z listą produktów, które pies może jeść i jakich powinien unikać. W przeciwnym razie można narobić więcej szkody, niż pożytku. Psy nie powinny jeść:
- warzyw, które są ciężkostrawne i zawierają szkodliwe związki np. czosnek, cebula ze względu na obecność związków siarki; surowe ziemniaki zawierają solaninę,
- owoców, które mają pestki i nasiona, a także olejki eteryczne i inne szkodliwe związki np. owoce cytrusowe, awokado, śliwki.
Jakich owoców i warzyw m.in. nie należy podawać psu?
Surowe ziemniaki
Gotowane w nieosolonej wodzie ziemniaki nie są szkodliwe dla psów. Zagrożenie dla zdrowia domowych czworonogów stanowi natomiast solanina, która w dużych ilościach znajduje się w surowych ziemniakach, a także ich pędach i liściach. Podanie psu surowego ziemniaka może wywołać u niego silne zaburzenia trawienia i wysoką gorączkę.
Cebula
Cebula jest wyjątkowo szkodliwym dla psów warzywem. Za jej toksyczne działanie na organizm domowych czworonogów odpowiadają tiosiarczany. Związki te uszkadzają czerwone krwinki psów, przez co mogą wywołać anemię hemolityczną. Do objawów zatrucia cebulą u psa należą między innymi bladość dziąseł, przyspieszony oddech i ciemne zabarwienie moczu. Tiosiarczany znajdują się także w szczypiorku i czosnku.
Cytrusy
Owoce cytrusowe mają wiele prozdrowotnych właściwości. Jednak znajdująca się w nich wysoka zawartość kwasu cytrynowego całkowicie wyklucza podawanie ich psu. Kwas ten może bowiem wywołać u psa zatrucie i podrażnienie żołądka, objawiające się wymiotami, biegunką, silnym bólem brzucha i apatią.
Cytryny, pomarańcze, grejpfruty i inne cytrusy zawierają również psoralen – związek, który w większych ilościach wywołuje u psów hipotermię, stany zapalne skóry i dreszcze, a w skrajnych przypadkach może nawet uszkodzić wątrobę zwierzaka.
Winogrona i rodzynki
Dotychczas nie wykazano, która substancja znajdująca się w winogronach i rodzynkach szkodzi psom. Wiadomo jednak, że zjedzenie nawet kilku tych owoców może wywołać zatrucie, którego objawami będą wymioty, biegunka, apatia i utrata apetytu. W niektórych przypadkach poczęstowanie psa winogronami może stać się przyczyną także ostrej niewydolności nerek, zatrzymania moczu i śmierci czworonoga.
Inne warzywa i owoce szkodliwe dla psa
To jednak nie wszystkie szkodliwe dla psów rośliny. Jakich owoców i warzyw należy unikać w diecie domowego czworonoga?
- Awokado – skórka i pestka tego owocu zawierają persin, który stanowi dla psów silną truciznę mogącą doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.
- Rabarbar – podobnie jak szczaw i szpinak zawiera znaczne ilości szczawianów, które mogą odkładać się w organizmie psa i wywołać kamicę nerkową.
- Warzywa kapustne – kapusta i spokrewnione z nią warzywa (brokuły, kalafior, brukselka) zawierają izotiocyjaniany wywołujące u psów silne, bolesne wzdęcia. Ich szkodliwość można zmniejszyć poprzez gotowanie.
- Ostra papryka – nawet niewielka ilość ostrej papryki może wywołać u psa silne podrażnienie żołądka, wymioty i biegunkę.
OWOCE W PSIEJ DIECIE | |
Dozwolone:
|
Zakazane:
|
WARZYWA DLA PSA | |
Dozwolone:
|
Zakazane:
|
Jakie owoce i warzywa są bezpieczne dla szczeniaka?
Owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki czy marchewka mogą być dla szczeniaka smaczną przekąską i nagrodą podczas szkolenia. Jednak podawane w nadmiarze mogą zaburzyć bilans substancji odżywczych i znacząco ograniczyć wchłanianie niektórych składników diety. Podstawą diety szczeniaka powinna być pełnoporcjowa karma przeznaczona dla psów rosnących. To właśnie ona dostarcza rozwijającemu się organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych w dobrze dobranych proporcjach. Chcąc upewnić się, jakie warzywa dla szczeniaka będą całkowicie bezpieczne i ile owoców można podawać psiemu maluchowi, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.
Jakie przyprawy można podać psu?
Wśród roślin mających korzystne działanie na organizm psa znajdują się także niektóre zioła i przyprawy. Podanie psu niewielkich ilości bazylii, imbiru, kurkumy czy pietruszki może łagodzić problemy trawienne, wzmacniać odporność czworonoga i zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Stosowanie przypraw w diecie psa cierpiącego na problemy zdrowotne należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii, który ustali, jaka dawka będzie dla zwierzaka bezpieczna.