Czego pies nie powinien jeść?
Organizm domowych czworonogów znacznie różni się od ludzkiego. Sprawia to, że wiele przekąsek bezpiecznych, a nawet zdrowych i wskazanych dla ludzi może poważnie zaszkodzić psu. Substancje, które są zakazane dla psa, znaleźć można w każdym domu. Dlatego opiekunowie zwierzaków powinni wiedzieć, czego nie może jeść pies i co powinno być przechowywane poza zasięgiem ciekawskiego czworonoga. Co zawiera lista zakazanych produktów dla psa?
Spis treści
Czekolada i kakao
Czekolada i kakao zawierają toksyczną dla psów teobrominę, której spożycie to jedna z najczęstszych przyczyn zatruć u domowych czworonogów. Teobromina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych u psa, zaburzenia pracy serca i skurcze mięśni. Do objawów zatrucia czekoladą u psów należą między innymi wymioty, biegunka, zwiększone oddawanie moczu, pobudzenie i drgawki. Po spożyciu dużych ilości teobrominy może dojść także do odwodnienia, zaburzeń oddychania, śpiączki i śmierci. Jeśli pies zjadł czekoladę lub inne słodycze zawierające kakao, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza.
Kawa i herbata
Kawa i herbata znajdują się na liście produktów zakazanych dla psa ze względu na zawartość kofeiny, która w dużych ilościach może prowadzić do śmiertelnego zatrucia. Po wypiciu kawy lub herbaty u psa mogą wystąpić takie objawy, jak niepokój, pobudzenie, zaburzenie rytmu serca i drgawki mięśni. Pies, który napił się mocnej kawy, narażony jest także na uszkodzenie nerek, wątroby, układu nerwowego i krwionośnego. Dlatego w przypadku spożycia przez psa kofeiny należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i poinformować go o ilościach wypitego przez psa napoju. Specjalista oceni ryzyko i zaleci dalsze postępowanie.
Ksylitol
Ksylitol, czyli substancja zastępująca cukier stosowana coraz częściej w przeróżnych słodyczach i ciastkach, stanowi silną truciznę dla psów. Spożycie ksylitolu nawet w małych ilościach może wywołać u psa hipoglikemię prowadzącą często do martwicy wątroby i śmierci czworonoga. Zatrucie ksylitolem u psa wymagać będzie udzielenia zwierzakowi natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.
Winogrona i rodzynki
Wciąż nie ustalono, jaka substancja obecna w winogronach i rodzynkach jest dla psów toksyczna. Wiadomo jednak, że zjedzenie nawet kilku sztuk tych owoców może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerek u czworonoga. Zatrucie winogronami u psa objawiać się będzie wymiotami, apatią, biegunką, zatrzymaniem moczu i drgawkami. Spożycie toksycznych ilości winogron lub rodzynek kończy się śmiercią dla ponad połowy psów, które zostały poddane leczeniu.
Cytrusy
Owoce cytrusowe, takie jak cytryna, pomarańcza czy limonka zawierają wysokie stężenia olejków eterycznych mogących wywołać silne podrażnienie przewodu pokarmowego u psa. Po zjedzeniu cytrusów u zwierzaka mogą wystąpić takie objawy, jak ślinotok, osłabienie, wymioty, hipotermia i drgawki. Zatrucie cytrusami u psa powoduje także często zapalenie skóry i spojówek oraz silny świąd pyska wywołany zawartym w cytrusach psoralenem. Dlatego jeśli pies zjadł cytrynę lub inny kwaśny owoc cytrusowy, należy skonsultować się ze specjalistą.
Awokado
Podawanie psu awokado wzbudza wiele kontrowersji. Skórka i pestka tego owocu zawiera bowiem toksyczny dla czworonogów persin, który w zależności od dawki może wywołać u psa od lekkiego zatrucia pokarmowego i podrażnienia żołądka, do ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej i śmierci. Nie wiadomo jednak, czy substancja ta przenika również do miąższu awokado. Ze względu na brak odtrutki i duże ryzyko poważnych powikłań, należy całkowicie zrezygnować z podawania psu tego owocu.
Warzywa cebulowe
Cebula, czosnek i szczypiorek zawierają związki, które powodują rozpad czerwonych krwinek czworonoga prowadzący do anemii. Skutkiem zatrucia cebulą u psa będzie niedotlenienie narządów zwierzaka, co objawiać się może przyspieszonym oddechem i tętnem, bladością błon śluzowych i wyraźnym osłabieniem. Po zjedzeniu czosnku, cebuli albo szczypiorku wystąpić mogą także silne wymioty i brak apetytu. Niedokrwistość stanowi poważne zagrożenie dla życia zwierzaka, dlatego psa należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii.
Orzechy makadamia
Toksyczny mechanizm działania orzechów makadamia na organizm psa nie został jeszcze poznany. Jednak spożycie nawet kilku orzechów makadamia może wywołać u psa objawy zatrucia, takie jak osłabienie, wymioty, zaburzenia poruszania się, drgawki i gorączka. Leczenie w przypadku zatrucia przynosi szybką poprawę, nie należy jednak zwlekać z jego rozpoczęciem.
Opiekun psa powinien także pamiętać, że we wszystkich nieprawidłowo przechowywanych orzechach mogą rozwijać się grzyby, które produkują mykotoksyny toksyczne dla wątroby. Duże ilości orzechów mogą spowodować również uszkodzenie trzustki ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.
Grzyby
Grzyby jadalne dla człowieka są bezpieczne również dla psów. Nie zawierają jednak żadnych potrzebnych psom składników odżywczych, a w przypadku czworonogów o wrażliwszych żołądkach mogą wywołać niewielką niestrawność. Zagrożenie dla psów stanowią natomiast wszystkie grzyby trujące. Zawarte w nich substancje oddziałują na organizm psa tak samo, jak na ludzki i mogą wywołać poważne uszkodzenie wątroby, nerek, objawy neurologiczne i zaburzenia świadomości. Na szczęście większość psów nie interesuje się grzybami rosnącymi w lesie. Jeśli jednak zauważymy, że czworonóg zjada grzyba, powinniśmy jak najszybciej odebrać mu znalezisko i ustalić jego gatunek. W przypadku zatrucia toksycznym grzybem, lekarzowi weterynarii należy w miarę możliwości podać jego nazwę. Umożliwi to specjaliście szybsze znalezienie odpowiedniej odtrutki.
Przyprawy: Sól i pieprz
Wysoka zawartość soli i pieprzu znajdująca się w wielu przekąskach i daniach może stanowić dla psa poważne niebezpieczeństwo. Przedawkowanie soli u psa prowadzić będzie do zatrzymania wody w organizmie i zaburzeń neurologicznych. Natomiast spożycie pieprzu może skończyć się poważnym podrażnieniem żołądka i silnymi zaburzeniami trawienia. Zatrucie przyprawami u psa wymagać będzie wizyty w gabinecie weterynaryjnym i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Co może zaszkodzić psu?
Każdy opiekun domowego czworonoga powinien wiedzieć, czego nie może jeść pies. Ostrożność należy zachować także w przypadku podawania zwierzakowi produktów, które nie są dla niego toksyczne, jednak w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Co nie powinno znaleźć się w prawidłowej diecie dla psa?
Kości
Niewłaściwie dobrane kości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia psa. Zbyt duże kawałki kości połknięte przez czworonoga mogą zablokować się w jego przewodzie pokarmowym, wywołać stany zapalne jelit i ich perforację. Natomiast podanie psu za twardych kości może skończyć się złamaniem zęba. Opiekunowie, którzy nie wiedzą, jakie kości będą bezpieczne dla psa, powinni całkowicie zrezygnować z takich przysmaków.
Surowe mięso
Surowe mięso jest podstawą diety BARF polegającej na podawaniu psu nieugotowanego mięsa i podrobów. Nie może jednak stanowić jedynego składnika posiłków – zawiera bowiem zbyt mało składników mineralnych i witamin. Podawanie psu niezbilansowanej diety ubogiej w niektóre substancje odżywcze może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia i stać się przyczyną nieodwracalnych wad rozwojowych u szczeniąt. Surowe mięso może być także źródłem niebezpiecznych dla psa pasożytów, szczególnie jeśli pochodzi z niesprawdzonego źródła.
Surowe ryby
Surowe ryby również mogą zawierać pasożyty niebezpieczne dla psów. Ponadto w składzie mięsa niektórych ryb (na przykład karpia, leszcza, makreli czy mintaja) obecne są związki antyodżywcze, takie jak tiaminaza, której częste podawanie może przyczynić się do niebezpiecznych niedoborów witaminy B1 u psa. Gotowanie dezaktywuje te związki, dzięki czemu podawanie psu ryb staje się bezpieczne.
Produkty mleczne
Nabiał, taki jak ser żółty czy biały, mogą stanowić okazjonalny przysmak dla psa. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie produkty mleczne (mleko, jogurty, sery) zawierają cukier mleczny – laktozę – która u dorosłych psów może stać się przyczyną bolesnych wzdęć i silnej biegunki. W składzie nabiału znajdują się także białka, które mogą wywołać objawy alergii u psa. Produkty mleczne nie powinny być zbyt często podawane psu także ze względu na stosunkowo dużą zawartość tłuszczu, która może prowadzić do nadwagi i chorób trzustki.
Kocia karma
Okazjonalne podanie psu kociej karmy nie stanowi zagrożenia dla zdrowego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że diety przeznaczone dla kotów zawierają znacznie więcej białka i tłuszczu, niż potrzebuje psiak. Długotrwałe karmienie psa kocią karmą może bardzo szybko doprowadzić zwierzaka do otyłości, a nawet spowodować ostre zapalenie trzustki. Podstawą diety psa powinna być zawsze zbilansowana psia karma dostosowana do potrzeb danego zwierzaka – jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia.
Produkty zakazane dla psa – podsumowanie
W każdej domowej kuchni znajduje się wiele przekąsek, które są szkodliwe dla psów. Wszelkie przysmaki znajdujące się na liście zakazanych dla psa produktów powinny być przechowywane poza zasięgiem czworonoga. Jeśli opiekun zauważy, że psiak zjadł coś, co może wywołać u niego zatrucie, powinien w miarę możliwości zabezpieczyć opakowanie po jedzeniu i jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.