Ile razy dziennie karmić psa
Spis treści
Pies i kot — różnice żywieniowe
Przodkowie obecnych psów i kotów prowadzili dawniej inny tryb życia. Proces udomowienia sprawił, że ich potrzeby oraz wybrane zachowania ewoluowały. Zmieniły się między innymi ich zwyczaje związane z jedzeniem, które jest fundamentalną potrzebą każdego żywego organizmu. Zasadniczą kwestią różniącą nawyki żywieniowe kotów i psów- jest częstotliwość jedzenia. Kot potrafi zaglądać do miski kilkukrotnie w ciągu dnia i jeść niewielkie porcje, pies natomiast jest w stanie opróżnić niemal całą zawartość miski za jednym razem, w postaci pojedynczego posiłku.
Ile razy dziennie karmić psa ?
Właściciele czworonogów bardzo często zadają sobie to pytanie. Nie istnieje jednak odpowiedź uniwersalna, która będzie dotyczyła każdego pupila. Wzorowanie się na wilkach czy dzikich psowatych, nie do końca stanowi dobre rozwiązanie. Obecnie hodowane rasy psów nie powinny być utożsamiane z wilkami, ponieważ ich zwyczaje żywieniowe są całkowicie odmienne. Układ pokarmowy psa dostosował się do spożywania posiłków częściej i w mniejszej ilości. Nie ma jednego rodzaju karmy idealnej dla każdego zwierzęcia, dlatego dostosowując dietę swojemu pupilowi należy mieć na uwadze kilka ważnych czynników:
-
Wiek — dobór karmy względem wieku jest jednym z podstawowych kryteriów. Inne zapotrzebowanie na konkretne składniki karmy będą wykazywały szczenięta w fazie intensywnego wzrostu, inne psy dorosłe, a zupełnie odmienne psi seniorzy. Jest to związane z różnymi etapami życia, np. mniejszą aktywnością i niższym zapotrzebowaniem kalorycznym w odniesieniu do starszych psów. Należy jednak pamiętać, że ilość minerałów i witamin nie powinna być zmniejszana. Starszym psom można proponować posiłki mniejsze a częstsze, podobnie jak szczeniętom;
-
Wielkość — inny rodzaj karmy należy dopasować dla jamnika, inny zaś dla doga niemieckiego i nie ma w tym nic dziwnego. Różnice w doborze karmy zaczynają się już od samego początku, gdyż inne zapotrzebowanie będzie miało szczenię wspomnianego jamnika, a inne czworonóg, który docelowo osiągnie imponujące rozmiary. Ta kwestia wiąże się również z doborem odpowiedniej wielkości granulek, które będą dopasowane do wielkości szczęk psa;
-
Tryb i etap życia — Twój pies jest aktywny? Biega, uprawia profesjonalne sporty i pływa? Nie bój się dać mu więcej karmy! Aktywne zwierzęta – podobnie jak ludzie – spalają nadmiar kalorii. Deficyty w żywieniu mogą prowadzić do niedowagi i w konsekwencji groźnych chorób. Z drugiej strony należy pamiętać o zwierzętach mniej aktywnych, które mogą wykazywać skłonności do tycia. Oprócz zapewnienia im dostosowanej dawki ruchu, należy pilnować odpowiedniej dawki żywieniowej, aby nie dopuścić do pojawienia się nadwagi. Na bieżąco kontroluj sylwetkę i wagę swojego psa.
Pamiętaj, że niektóre zwierzęta — podobnie jak ludzie – mogą cierpieć na alergie. Dobrą propozycją w żywieniu alergików jest karma hipoalergiczna np. na bazie insektów.
Zasady żywienia psa — czy nie popełniasz błędu ?
Uwzględniając czynniki warunkujące wielkości porcji, czyli wiek, wagę i tryb życia pupila należy zastanowić się nad częstotliwością oferowania posiłków. Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?
Podawanie psu jednego, dużego posiłku może wiązać się z przejedzeniem i wyższym ryzykiem wystąpienia niebezpiecznego skrętu żołądka. Ponadto żołądek zwierzęcia łatwiej strawi dwie mniejsze porcje niż jedną, ale bardzo dużą. Ważne jest również to, aby oferować psu posiłki w oddaleniu czasowym od podejmowania aktywności. Dwie porcje posiłku to także równomierne dostarczenie do organizmu składników mineralnych. Długie przerwy pomiędzy posiłkami i narastający głód obniżają koncentrację i chęci do aktywności.
Ile razy dziennie karmić szczeniaka ?
Szczeniaki potrzebują jeść mniejsze porcje, ale w większej częstotliwości. Jest to bezpośrednio związane z ich wzrostem, a także intensywną aktywnością w ciągu dnia. Szczenięcy układ pokarmowy wciąż się rozwija, a flora bakteryjna nie do końca jest wykształcona. Podzielenie posiłków na kilka (4-5) mniejszych porcji sprzyja prawidłowej perystaltyce jelit i trawieniu posiłku. Ponadto kilka porcji będzie dobrym zastrzykiem energetycznym dla szczeniaka, który poznaje otaczający go świat.
Ile razy dziennie karmić dorosłego psa ?
Sześć miesięcy jest pewną granicą, po upływie której można zacząć zmniejszać liczbę karmień w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że redukcja powinna być stopniowa. Na samym początku zmniejszania częstotliwości można połączyć dwa z kilku posiłków w jeden, ale za to większy objętościowo. Po tygodniu, dwóch można ponownie zmniejszyć liczbę porcji, dokładając więcej do „śniadania” lub „kolacji”. Pamiętaj, że dwa posiłki dziennie to minimum. W razie wątpliwości związanych ze zmianą oferowanych porcji, skorzystaj z porady weterynarza.
Jak często karmić otyłego psa ?
Karmienie otyłego psa powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem weterynarii. Być może nastąpi konieczność wdrożenia karmy specjalistycznej. Psa z nadwagą można karmić dwa razy dziennie, tak jak zwierzaka bez problemów z otyłością. Należy jednak pamiętać, by skrupulatnie odmierzyć wielkość posiłku. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u dietetyka zwierzęcego, który doradzi ile razy dziennie karmić psa z otyłością, jaką karmą i jaki powinien być bilans energetyczny.
W jakich porach karmić psa ?
Karmienie powinno odbywać się regularnie. W zależności od tego ile razy dziennie karmisz psa powinieneś trzymać się stałych pór i nie dokarmiać pupila między posiłkami. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz proces trawienia pożywienia jest zupełnie inny niż u człowieka, więc nie oferuj mu ludzkiego jedzenia, gdyż może się okazać niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Warto też pamiętać, że po jedzeniu pies powinien odpoczywać około dwóch godzin, dzięki czemu ryzyko wystąpienia skrętu żołądka będzie mniejsze. Dobrze jest także zaplanować posiłki tak, aby nie było konieczności wychodzenia na spacer w środku nocy. Najlepiej podawać posiłki wcześnie rano i wieczorem.