Jak odchudzić kota?
Niewątpliwie nadmierna masa ciała nie służy kotom i stanowi duże utrudnienie w prawidłowym funkcjonowaniu pupila – zwiększa ryzyko chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, a także znacząco obciąża stawy. Jak rozpoznać, że kot potrzebuje odchudzania? I w końcu jak odchudzić kota? Jaka karma odchudzająca pomoże? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Spis treści
Jak poznać, że kot potrzebuje odchudzania?
Jeśli zastanawiasz się, czy kot potrzebuje odchudzania, w pierwszej kolejności powinieneś wyliczyć Body Condition Score. Jest to wskaźnik, który na podstawie obserwacji i badania palpacyjnego pozwala ocenić stan odżywienia pupila. To, na co należy zwrócić uwagę to:
- Czy kocie żebra są łatwo wyczuwalne? Jeśli konieczny jest do tego ucisk kota, może to świadczyć o nadmiernej masie ciała.
- Czy widoczne jest „wcięcie w tali”? Czy obserwując stojącego kota od góry, widać delikatne wgłębienie po zakończeniu linii żeber? Jeśli linia jest niewidoczna to również może to wskazywać nadwagę lub otyłość.
- Obserwując kota z boku, zobacz, jak układa się jego linia brzucha. Jeśli zrównuje się z linią klatki piersiowej lub wręcz opada niżej, świadczy to o zbyt wysokiej masie ciała.
Warto także zwrócić uwagę na zachowanie pupila. Czy jest on tak samo aktywny i chętny do zabawy jak zawsze? Czy ma taki sam apetyt jak zazwyczaj? Osłabienie apetytu i zmniejszenie aktywności również mogą oznaczać, że to najwyższa pora odchudzić kota.
Jednocześnie należy podkreślić, że samodzielnie nie powinno się podejmować decyzji o tym, czy kot potrzebuje odchudzania. Swoje obserwacje należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który odpowiednio potwierdzi lub zaprzeczy obawom i rozwieje wszelkie wątpliwości. Doświadczony specjalista podpowie jak odchudzić kota tak, aby mu nie zaszkodzić.
Prawidłowa waga kota, czyli jaka?
Jeśli zastanawiasz się jak odchudzić kota, to zwrócić uwagę na to, jaka masa ciała jest prawidłowa. Wartości te są zróżnicowane w zależności od płci, wieku czy rasy kota. Wśród tych najmniejszych kotów znajdują się dachowce, które w zależności od płci i poziomu aktywności mogą mieć masę do około 4,0 – 4,5 kg.
Nieco większe są koty rasowe np. brytyjskie, które w dorosłości ważą około 8 kg (samice zaś około 5 kg). Natomiast jedne z największych domowych kotów to Maine Coony, które w przypadku samców mogą ważyć nawet do 10 kg (samice zazwyczaj do 6 kg). Takie wagi kotów rasowych uznawane są za normalne i nie wymagają ani odchudzania, ani wprowadzenia karmy odchudzającej, jednakże ostateczną decyzję zawsze warto skonsultować ze specjalistą.
Nadwaga dotyczy zwierząt, których masa ciała jest większa o 10-15% od optymalnej, otyłością zaś nazywamy przewlekły stan chorobowy powodowany nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania. Mowa tu o przekroczeniu optymalnej masy ciała o ponad 30%. Skutkiem tego jest magazynowanie jej nadmiaru pod postacią tkanki tłuszczowej.
Najczęstsze przyczyny otyłości u kota
Wśród najistotniejszych przyczyn otyłości u kotów wymienia się:
- Za mało ruchu
Na otyłość mogą cierpieć koty mało aktywne, które nie mają dostatecznej ilości zabawy i zabawek i nie są angażowane w aktywności.
- Dokarmianie i błędy żywieniowe w diecie
Na otyłość wpływa przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Nierzadko największe znaczenie ma fakt, że oprócz podstawowej karmy serwuje się pupilowi dużo innych przekąsek. Następnie często popełnianym błędem może być także podawanie kotu ludzkich posiłków i przekąsek, zamiast właściwie przygotowanych karm. W konsekwencji kot jest głodny, ponieważ domowa dieta może być niepełnowartościowa. Należy wtedy rozważyć podaż pełnowartościowej karmy odchudzającej.
- Kastracja i sterylizacja
Niestety – pomimo wysokiej słuszności wykonywania tych zabiegów u kotów – nie są one obojętne dla organizmu zwierzaka. Proces sterylizacji i kastracji może wpływać na regulację uczucia sytości i zwiększać głód zwierząt. Po zabiegu należy oferować specjalną karmę, a jeśli widzisz, że Twój ulubieniec zaczyna przybierać na wadze, odwiedź lekarza weterynarii i dowiedz się jak odchudzić kota.
- Choroby
Nadmierna masa ciała to nie tylko problem w sam sobie, może być objawem innych schorzeń i złego stanu zdrowia ogółem. Otyłość może występować u kotów, którym towarzyszą choroby przewlekłe np. cukrzyca.
Jak odchudzić kota? Polecane sposoby.
Wybór odpowiedniej karmy – karma odchudzająca
Odchudzanie kota należy zacząć od konsultacji z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią karmę dla pupila. Wśród tych, które są polecane dla otyłych kotów są wysokiej jakości karmy odchudzające takie jak:
Brit Care Cat Grain Free Sterilized Weight Control
-
- Jest to karma rekomendowana dla dorosłych kotów, które zostały poddane sterylizacji i wymagają wsparcia w zakresie utrzymania prawidłowej masy ciała.
- Karma odchudzająca zawiera składniki wspomagające specyficzne potrzeby kotów po zabiegu:
- błonnik – zwiększa uczucie sytości, poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego,
- białko o obniżonej zawartości tłuszczu – pomaga kontrolować masę ciała,
- owoce i zioła – składniki bogate w flawonoidy, które neutralizują stres oksydacyjny w organizmie, wspierają układ moczowy,
- kwasy PUFA (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, z mięsa kaczki) – wpływają korzystnie na zdrowie serca, obniżają poziom cholesterolu
- nasturcja – naturalny antybiotyk, który chroni wrażliwy układ moczowy kotów sterylizowanych.
Brit Grain Free Veterinary Diet Obesity
-
-
- Specjalistyczna karma dla kotów z otyłością – weterynaryjna odpowiedź na pytanie jak odchudzić kota.
- Na bazie lekkostrawnego mięsa kurczaka z grochem w wersji suchej i jagnięciny z groszkiem w wersji mokrej
- Wzbogacona we wszystkie niezbędne witaminy, składniki mineralne i dodatki dietetyczne takie jak L – karnityna (optymalizująca metabolizm tłuszczu) czy tauryna (wsparcie zdrowia serca, narządu wzroku),
- Zawiera probiotyki korzystnie wpływające na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
- Karma jest także źródłem błonnika przedłużającego uczucie sytości i chondroprotektorów wpływających korzystnie na układ kostny zwierzęcia oraz poprawiających mobilność kota z nadwagą.
-
Jednak karma odchudzająca to nie wszystko. Aby osiągnąć skuteczną redukcję masy ciała należy ograniczyć ilość przekąsek, jakie na co dzień otrzymuje kot. Warto także zwrócić uwagę na model żywieniowy zwierzęcia. Stałe oferowanie pokarmu w misce (ad libitum) może być związane ze spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia. Co więcej, poszukując innych rozwiązań na to, jak odchudzić kota, warto pamiętać, że podobnie jak u ludzi, w procesie odchudzania konieczny jest odpowiedni wysiłek fizyczny. Pupilowi należy zapewnić więcej zabaw na co dzień, a pomocne mogą być wysokie drapaki, czy spacery na świeżym powietrzu (w szelkach). Pamiętajmy jednak, aby poziom aktywności zwiększać stopniowo.
L-karnityna – czym jest i jak może pomóc w walce z otyłością kota?
W literaturze popularnonaukowej można przeczytać, że cennym wsparciem w odchudzaniu kota, może być L – karnityna. Czy warto ją stosować?
Jak wskazują badania, składnik ten może wpływać na odczuwany poziom głodu, a także metabolizm tkanki tłuszczowej. Sama l – karnityna nierzadko jest też składnikiem karm odchudzających. Jednakże bardzo ważne jest, aby nie wprowadzać żadnych suplementów diety i produktów farmaceutycznych bez konsultacji ze specjalistą.
Do czego może prowadzić nadmierna otyłość u kota?
Otyłość u kotów to przewlekły stan zapalny w organizmie, który może przyczynić się do wystąpienia dodatkowych chorób takich jak cukrzyca typu II, niewydolność nerek i wątroby, choroby serca, a także z uwagi na dodatkowe obciążenie układu kostnego choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa.
Jeśli zastanawiasz się, jak odchudzić kota zacznij od wizyty u lekarza weterynarii. Specjalista podpowie, jaka karma odchudzająca będzie najlepsza i jakie zmiany należy wprowadzić. Odchudzanie to proces pełen wyzwań, ale dla zdrowia pupila warto zadbać o jego masę ciała.
Źródła:
- Laflamme, D. (2005). Understanding and Managing Obesity in Dogs and Cats. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 35(6), 1323-1345.
- Bjornvad, C. R., Nielsen, D. H., Armstrong, P. J., & McEvoy, F. J. (2011). Evaluation of a nine-point body condition scoring system in physically inactive pet cats. American Journal of Veterinary Research, 72(4), 433-437.
- German, A. J. (2006). The Growing Problem of Obesity in Dogs and Cats. The Journal of Nutrition, 136(7), 1940S-1946S.