Jaka karma dla kota?
Wybór odpowiedniego żywienia od pierwszych chwil życia Twojego kota pomoże Ci zapewnić mu długi i szczęśliwy byt. Właściwa podaż składników odżywczych, dostosowanych do konkretnych etapów w jego życiu będzie miała z pewnością ogromny wpływ na kondycję organizmu i samopoczucie ulubieńca. Jak jednak właściwie wybrać menu dla swojego przyjaciela? Patrząc na szeroki asortyment sklepów zoologicznych, zastanawiasz się nad tym, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego kota? Odkryj nasze wskazówki i porady!
Spis treści
- 1 Co należy wziąć pod uwagę wybierając karmę dla kota?
- 2 1. Składniki odżywcze
- 3 2. Bilans energetyczny
- 4 3. Dodatki dietetyczne
- 5 Jaka karma dla kota – sucha czy mokra?
- 6 Jaka sucha karma dla kota? Zalety i wady karmy suchej
- 7 Jaka karma mokra dla kota? Zalety i wady karmy mokrej
- 8 Czym jest karma uzupełniająca?
- 9 Wybór karmy ze względu na wiek kota
- 10 Karma dla kociąt
- 11 Karma dla kotów dorosłych
- 12 Karmy dla kotów seniorów
- 13 Czym się kierować przy wyborze karmy dla kota sterylizowanego?
- 14 Polecane karmy dla kota
Co należy wziąć pod uwagę wybierając karmę dla kota?
1. Składniki odżywcze
Jedną z podstawowych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając karmę dla kota, jest skład produktu. Zawsze warto poszukiwać karm pełnoporcjowych wysokiej jakości, które będą w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe mięsożercy bezwzględnego, jakim jest kot. Wymaga to wyboru diety, która będzie przede wszystkim zawierała składniki obecne jedynie w tkankach zwierzęcych. Oczywiście zapotrzebowanie na konkretne komponenty diety jest zróżnicowane na różnych etapach życia zwierzęcia, dlatego menu zawsze dopasowujemy indywidualnie do danego osobnika.
U kotów dorosłych minimalne zapotrzebowanie na białko wynosi 16% w suchej masie, natomiast jego minimalna, zalecana dawka to 26% w suchej masie. Ta różnica jest związana z potrzebą zabezpieczenia kota przed niedoborami protein (wypadanie sierści, złuszczenie naskórka itp.). Koty ogólnie preferują pokarmy wysokobiałkowe, więc jego zawartość w karmach zazwyczaje jest wyższa -30-45% w suchej masie. Taka dawka w pełni pokrywa zapotrzebowanie dorosłego kota na ten składnik, którego górnej granicy podaży nie ustalono.
Tłuszcze z kolei należą do najefektywniejszych źródeł energii i kwasów tłuszczowych. Minimalna zawartość tłuszczu całkowitego (aby dostarczyć odpowiednią ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) wynosi 5% suchej masy, jednak pozostaje jeszcze inna, niezwykle istotna kwesita – smakowitość oferowanych posiłków. Jej wysoki poziom osiąga się przy 25-40% zawartości tłuszczu w suchej masie karmy.
Niezależnie od wieku kot potrzebuje tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oczywiście różne etapy życia są związane z konkretnymi potrzebami, np. u kociąt wskazany jest większy udział DHA w trosce o prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki oka, a u starszych GLA dla zachowania elastyczności i ciągłości skóry. To kolejny argument przemawiający za tym, że karmę zawsze należy dostosowywać do etapu życia kota.
Karmy gotowe dla kotów zawierają średnio 5-15% włókna w suchej masie. W przypadku młodych, rosnących kociąt zalecany jest stosunkowo niski jego udział w diecie w trosce o wysoką strawność i przyswajalność składników pokarmowych. Zwiększenie udziału włókna w kocim menu spowoduje obniżenie gęstości kalorycznej produktu oraz wpłynie na uczucie sytości. Taki zabieg jest często stosowany w żywieniu kotów mało aktywnych, z tendencją do nadwagi oraz kastrowanych.
Kolejną istotną grupą są różne związki mineralne (np. wapń, fosfor, sód, chlor czy potas). Rosnące koty mają wyższe zapotrzebowanie na składniki budujące kościec – wapń i fosfor. Ich niedobór może powodować zaburzenia we wzroście, kulawiznę i ból przy poruszaniu się. Również seniorom powinno się zwiększyć udział wapnia w diecie, ale jednocześnie troszczyć się o odpowiednie zbilansowanie diety, aby nie dostarczać komponentów do formowania szczawianów wapnia.
2. Bilans energetyczny
Zapotrzebowanie na energię konkretnego osobnika zależy od bardzo wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, dlatego powinno być każdorazowo rozpatrywane indywidualnie. W tym celu można zastosować specjalne wzory lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Warto sprawdzać poziom kaloryczności diety kota, która powinna być dopasowana do jego etapu życia, poziomu aktywności i specyficznych potrzeb. Na opakowaniach podawana jest liczba kalorii przypadających na 1kg karmy, a także orientacyjna tabela dawkowania. Pamiętajmy jednak, że zawarte w niej dane są jedynie wskazówkami i zaleceniami producenta. Bazując na obserwacji swojego kota, można dzienną porcję żywieniową dostosowywać do wymagań danego osobnika.
3. Dodatki dietetyczne
Istotną rolę w kociej karmie pełnią także dodatki dietetyczne, które wspomagają konkretne aspekty kociej kondycji. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku kotów wymagających specyficznej diety związanej z przewlekłymi schorzeniami lub wymaganiami. Koty miewają problemy z tworzeniem się kul włosowych, prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego itp. Właściwie dobrane składniki będą pomocne we wsparciu zdrowia.
Jaka karma dla kota – sucha czy mokra?
Koty należą do zwierząt, które nie są przystosowane do zjadania jednorazowych, dużych objętościowo posiłków. Zwyczaje żywieniowe domowych kotów są bardzo zbliżone do zachowań ich dziko żyjących przodków. To z kolei silnie wiąże się z systemami żywienia kotów, o których wyborze decydują czynniki związane z trybem życia opiekuna, akceptacją menu przez pupila oraz liczbą zwierząt w domu:
- żywienie z wolnym dostępem do pokarmu – zwierzę może jeść o dowolnej porze dnia, gdy tylko poczuje głód; do tego typu żywienia dobrze sprawdza się karma sucha, która nie ulega tak szybkiemu zepsuciu lub wysuszeniu, jak pokarmy mokre;
- żywienie z kontrolowanym czasem podawania pokarmu – kot ma dostęp do porcji przez ściśle określony czas; w tym modelu można oferować zarówno suchą, jak i mokrą karmę;
- żywienie z kontrolowaną wielkością posiłku – zwierzę otrzymuje konkretną, jednorazową porcję; w tym modelu można oferować zarówno suchą, jak i mokrą karmę.
Najważniejszym kryterium jest zwrócenie uwagi na to, aby pokarm był pełnoporcjowy, czyli zawierał odpowiednio dobrane surowce (jakościowo i ilościowo), dostarczające niezbędnych składników odżywczych dla danego gatunku zwierzęcia w dziennej porcji. Zawsze należy pamiętać o dostępie do świeżej i czystej wody.
Jaka sucha karma dla kota? Zalety i wady karmy suchej
Niewątpliwą zaletą karm suchych jest to, że w przeważającej większości są to produkty pełnowartościowe, a więc zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Szeroka gama pozwala na dobór konkretnego rodzaju karmy do potrzeb kota, np. Haircare w trosce o zdrową skórę i sierść kota lub gama karm Sterilized dostosowana do specyficznych wymagań zwierząt po sterylizacji.
Karmy suche są bardziej kaloryczne, więc wymagają podawania zdecydowanie mniejszych porcji. Gryzienie granulek wspomaga ścieranie płytki bakteryjnej, a także działanie mięśni pyska. Jest także zdecydowanie łatwiejsza do przechowywania i przewożenia, ale należy pamiętać, że otwarty worek karmy nie powinien stać zbyt długo – warto kupować ilości odpowiednie dla swojego pupila. Podając kotu karmę suchą, zawsze powinno się umożliwić dostęp do świeżej wody.
Jaka karma mokra dla kota? Zalety i wady karmy mokrej
Karma mokra przede wszystkim jest szybciej trawiona i zawiera dużo wody. Jest to szczególnie istotne dla kotów, które z natury nie spożywają dużo płynów, w trosce o zdrowie ich nerek oraz prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Wilgotna karma jest też bardziej aromatyczna, więc zachęci do siebie zwierzęta wymagające lub starsze, u których zmysł powonienia nie jest już tak dobry, jak wcześniej. Sprawdza się także, jeśli pupil ma ubytki zębowe lub stany zapalne jamy ustnej, ponieważ jej gładka konsystencja nie wymaga gryzienia.
Mniejsza kaloryczność mokrej karmy związana jest z faktem, że należy oferować jej większą dawkę, a tym samym przygotować się na wyższe koszty utrzymania kota. Po otwarciu powinna być stosunkowo szybko spożyta, ewentualnie można przechowywać ja w lodówce i wyjmować odpowiednio wcześniej przed zaserwowaniem w kociej misce.
Czym jest karma uzupełniająca?
Pod tą nazwą kryją się wszelkie dodatkowe posiłki dla kota, które nie spełniają wymagań produktów pełnowartościowych. Najczęściej będą to różne przekąski, które dodatkowo można podać kotu, ale nie są one wystarczające, aby samodzielnie zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Wybór karmy ze względu na wiek kota
To co niezwykle istotne w doborze odpowiedniej karmy, a także serwowanej porcji, to także wiek kota. Młode kocięta z uwagi na intensywny wzrost i rozwój mają zupełnie inne potrzeby, aniżeli koty dorosłe czy seniorzy. Jaka zatem karma dla kota młodego, dorosłego i seniora będzie najlepsza?
Karma dla kociąt
Zgodnie z tym, o czym wspomniano wyżej, młode koty mają wysokie zapotrzebowanie na energię i białko. Jest to oczywiście związane z szybkim wzrostem i intensywnym rozwojem. Co więcej nie mniej istotne są także witaminy, składniki mineralne czy dodatkowe elementy takie jak np. tauryna. Warto zatem wybierać dobrej jakości karmy o dużej zawartości mięsa przeznaczone dla młodych kociąt. Jednocześnie warto podkreślić, że gdy kotek trafia do naszego domu, nie należy mu od razu zmieniać karmy. Sama przeprowadzka jest już dużym stresem, w związku z tym pożywienie Twojego pupila trzeba wymieniać stopniowo, mieszając dotychczasową karmę z nową. Warto także zwrócić uwagę na formę karmy. Dla młodych kociąt należy wybierać karmy przede wszystkim mokre, a także mające malutkie kawałeczki. Więcej o karmieniu kociąt przeczytasz tu: https://karmyzowadami.karmybrit.pl/jak-dobrac-karme-dla-malego-kota/
Karma dla kotów dorosłych
Potrzeby kotów dorosłych są nieco mniej wymagające. Podstawą żywienia kota dorosłego powinna być dobrej jakości karma mokra lub karma sucha o wysokiej zawartości mięsa. Wybierając produkty dla swojego pupila, oczywiście zwróć uwagę na jego indywidualne wymagania takie jak nietolerancje czy alergie. Jeśli Twój kot ma problem z nadmierną masą ciała lub choruje przewlekle, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dobrać odpowiednią karmę.
Karmy dla kotów seniorów
Koci seniorzy mają także inne potrzeby niż młode kocięta czy dorosłe zwierzaki. To, co wydaje się najistotniejsze, to monitorowanie stanu zdrowia pupila. Starsze zwierzęta są zazwyczaj mniej aktywne i bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany. W pierwszym etapie starzenia się z zwierzęcia (mniej więcej 6-8 rok życia) następuje wzrost ryzyka związany z pojawieniem się nadwagi i otyłości. W późniejszym etapie (około 10 roku życia) następuje spadek beztłuszczowej masy ciała zwierzęcia oraz tendencja do występowania niedowagi.
Zdrowe koty powinny jeść wysokiej jakości karmę w ilości odpowiedniej do wieku seniora. Natomiast koty chore powinny mieć dopasowane pożywienie do towarzyszącej im jednostki chorobowej po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Czym się kierować przy wyborze karmy dla kota sterylizowanego?
Wybierając karmę, która idealnie odpowie na potrzeby Twojego kota, warto także zwrócić uwagę na proces sterylizacji/kastracji. Przyrost masy ciała po zabiegu jest związany ze wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej, spowodowanym występowaniem wzmożonego apetytu. Istotny jest wybór karmy pomagającej utrzymać stabilną masę ciała po zabiegu.
Polecane karmy dla kota
Jeśli nadal zastanawiasz się jaka karma dla kota się doskonale sprawdzi, to pośród tych, które spełniają najwyższe wymagania, warto polecić:
Brit Care Cat Grain Free Large Cats:
- jest to karma kompletna dla dorosłych kotów dużych ras,
- to co ją wyróżnia to unikalna, wysokostrawna kompozycja, która realizuje zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze,
- źródłem białka jest wysokiej jakości mięso ze świeżego drobiu – kaczki i kurczaka, co zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowego,
- dodatkowo karma nie zawiera zbóż, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i nie zaburza pracy przewodu pokarmowego,
- produkt jest także wzbogacony w cenne składniki odżywcze takie jak kwasy omega – 3 i omega – 6, które zapewniają doskonały wygląd sierści, a także wapń i chondroprotektory wpływające ochronnie na stawy i chrząstki stawowe.
Brit Care Grain Free Sterilized Sensitive:
- karma polecana kotom dorosłym, po sterylizacji, które mają wrażliwy przewód pokarmowy,
- specjalnie opracowana kompozycja wspiera pracę nerek i funkcjonowanie dróg moczowych,
- źródłem białka jest lekkostrawne, świeże mięso z królika, które ma niską zawartość cholesterolu,
- produkt charakteryzuje się niskim pH, co ogranicza ryzyko dysfunkcji u. moczowego,
- karma została wzbogacona o szereg substancji dodatkowych takich jak:
- naturalne przeciwutleniacze, w tym witaminę E, które wpływają ochronnie przed stresem oksydacyjnym i wspierają układ odpornościowy,
- nasturcja – naturalny antybiotyk, która działa antybakteryjnie i antyseptycznie, a także pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych.
Brit Care Cat Pouch Fillets in Jelly Turkey & Shrimps:
- pełnoporcjowa karma mokra ( w smakowitej galaretcegalaretce), charakteryzująca się b. wysoką zawartością mięsa (85%),
- dodatek ziół (4%) i jagód zapewnia doskonały smak i wpływa pozytywnie na układ trawienny i moczowy kotów,
- produkt charakteryzuje się doskonałą tolerancją, a ponadto został przygotowany bez soi, GMO, a także dodatków do żywności takich jak sztuczne barwniki czy konserwanty.
Zatem, zastanawiając się jaka karma dla kota będzie najlepsza, nierzadko pojawia się spory dylemat. A wiadome jest, że wybór produktu dobrej jakości to podstawa zdrowia zwierząt. Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swojego pupila, bierz pod uwagę karmy o wysokiej zawartości mięsa. Następnie karmę dopasuj do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zarówno do jego stanu zdrowia, jak i masy ciała czy wieku. W razie wątpliwości z doborem karmy warto skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii.
“Podstawy żywienia psów i kotów” red. M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska; Wrocław 2013 ,Edra Urban & Partner