Jaką karmę dla psa z alergią skórną wybrać?
Spis treści
Objawy alergii skórnej u psa
Pojawianie się na skórze psa wyprysków, krostek i częste drapanie się prowadzące do uszkodzeń skóry to częsty objaw alergii. Czworonóg z alergią skórną może mieć także zaczerwienione wewnętrzne strony uszu, podrażnione spojówki i objawy ze strony układu pokarmowego, które będą świadczyć o toczącym się w organizmie psa stanie zapalnym. Alergia skórna u psa wymagać będzie szybkiego podjęcia leczenia – podrażniona i drapana skóra staje się bowiem podatna na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Pies, który odczuwa świąd i dyskomfort może być także rozdrażniony i gwałtowniej reagować w stresujących sytuacjach. Jak leczyć problemy alergiczne u psa i czym karmić psa z alergią skórną? Sprawdź, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza!
Rodzaje alergii skórnej u psa
Dolegliwości skórne mogą towarzyszyć wielu chorobom. Najczęściej są objawem alergii, czyli uczulenia psa na czynniki obecne w środowisku lub w pokarmie. Do najczęstszych alergii powodujących świąd, zaczerwienienie skóry i częste drapanie się należą:
- alergie kontaktowe – uczulenie na chemię domową lub kosmetyki do kąpieli,
- alergiczne pchle zapalenie skóry – uczulenie na jad pcheł,
- alergie pokarmowe – uczulenie na dany składnik pokarmu.
Jak zdiagnozować alergię skórną u psa?
Ustalenie, jaka alergia powoduje objawy skórne, nie jest łatwym zadaniem i wymagać będzie pomocy lekarza weterynarii. Specjalista obejrzy skórę czworonoga i zleci wykonanie badań mających wykluczyć inne choroby. Przeprowadzi także dokładny wywiad z opiekunem, dzięki któremu będzie mógł ustalić prawdopodobną przyczynę alergii skórnej u psa.
Co zrobić kiedy pies ma alergie skórną?
Alergia nie jest chorobą uleczalną – uczulenie towarzyszyć będzie psu do końca jego życia. Pojawianiu się skórnych objawów alergii kontaktowej można ograniczyć, minimalizując kontakt psa z uczulającymi go czynnikami. W przypadku alergii kontaktowej konieczna będzie zmiana proszku do prania, płynu do mycia podłóg lub szamponu psa na naturalne, hipoalergiczne produkty. Pchły uczulające psa należy wyeliminować przy użyciu skutecznych środków owadobójczych w postaci kropel na kark, tabletek i obroży. Natomiast w przypadku skórnych objawów alergii pokarmowej niezbędne będzie wyeliminowanie z diety psa uczulających go składników.
Stany zapalne skóry i infekcje bakteryjne na tle alergicznym można łagodzić za pomocą leczniczych kąpieli w specjalnych szamponach. Lekarz weterynarii może zalecić także podawanie psu leków sterydowych lub smarowanie uszkodzonej skóry leczniczymi kremami. Odporność skóry na wtórne zakażenia i stany zapalne można zwiększyć także podając psu dodatkowe suplementy i specjalistyczną karmę dla alergików.
Wykluczenie alergenów
Zastanawiając się, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza, należy najpierw ustalić, który składnik dotychczasowej diety uczula zwierzaka. Czynnikami wywołującymi alergię u domowego czworonoga są białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, których źródłem są najczęściej:
- kurczak,
- jaja,
- nabiał,
- wołowina,
- rośliny strączkowe,
- zboża.
Sprawdzenie, co uczula psa, wymaga przeprowadzenia diety eliminacyjnej. Dieta ta polega na podawaniu psu karmy o ograniczonej liczbie składników i stosowaniu pokarmów, z którymi pies nie miał wcześniej kontaktu. W tym celu można spróbować serwować także domowe posiłki przygotowywane samodzielnie przez opiekuna. Składnikami takiej diety mogą być na przykład mięso z królika lub ryby, uzupełnione warzywami i owocami. Dietę eliminacyjna należy podawać psu z alergią skórną do ustąpienia objawów.
Jaka karma dla psa z alergią skórną?
Po wyciszeniu objawów skórnych u psa można zacząć poszukiwania odpowiedniej karmy. To, jaka karma dla psa z alergia skórną będzie najlepsza, zależeć będzie przede wszystkim od składu danego produktu. W żywieniu psich alergików najlepiej sprawdzają się zbilansowane karmy hipoalergiczne, monobiałkowe i bezzbożowe. Dieta dla uczulonego psa musi być zawsze dostosowana do jego wieku, ogólnego stanu zdrowia i poziomu aktywności.
W składzie karm dla psów z alergia skórną powinny znaleźć się takie dodatki, jak olej z łososia dostarczający kwasów tłuszczowych omega-3 łagodzących stany zapalne, a także drożdże piwne będące źródłem biotyny i witamin z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie skóry psa. Uwagę należy zwrócić również na zawartość białka w karmie – to właśnie ten składnik stanowi budulec dla skóry i sierści czworonoga.
Karma sucha, czy mokra?
Wybór rodzaju karmy dla psa z alergią skórną nie jest łatwy. Sucha karma zawiera zazwyczaj więcej składników, niż mokra, dlatego trudno jest dobrać ją do potrzeb danego zwierzaka. Tanie karmy suche mogą także zawierać uczulające psa dodatki, takie jak barwniki, polepszacze smaku czy sztuczne konserwanty. Bywają również zanieczyszczone roztoczami, których obecność może wywołać objawy alergii u wrażliwszych zwierzaków. Natomiast karmy mokre mają często znacznie prostszy skład, jednak podawanie ich psu wiąże się często z wysokimi kosztami.
Alergia skórna psa, a karma z insektów
Opiekunowie zastanawiający się nad tym, jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza, mogą rozważyć zakup karmy z insektów. Białko owadów ma hipoalergiczne właściwości i nie wywołuje uczuleń u domowych czworonogów. Wysokiej jakości karmy z insektami zawierają duże dawki białka, cennych kwasów tłuszczowych i witamin, które wspomagają regenerację podrażnionej skóry i zmniejszają stany zapalane. Produkty takie dostarczają także chityny – błonnika o prozdrowotnych właściwościach, mogącego zmniejszać podrażnienia przewodu pokarmowego i pozytywnie wpływającego na skład mikroflory jelit.
Źródło: Noizz.pl “Nasze zwierzęta też mogą mieć alergie. Wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat” – rozmowa z doktorem weterynarii Pawłem Kucharskim