Karma hipoalergiczna, czyli jaka?
Robiąc zakupy spożywcze do domu, często sprawdzasz składy produktów i szczególną uwagę zwracasz na takie, które mogą powodować alergie u Ciebie lub Twoich dzieci. Czy jednak pomyślałeś kiedyś, że Twój pupil również może nie tolerować pewnych składników w swojej karmie i mówiąc wprost – być alergikiem? W tym artykule postaramy się przybliżyć jak wybrać najlepszą karmę dla psa lub kota alergika oraz czym się kierować przy jej wyborze.
Spis treści
- 1 Czym jest karma hipoalergiczna ?
- 2 Co powinna zawierać najlepsza karma hipoalergiczna dla psa ?
- 3 Jak wybrać najlepszą karmę dla psa z alergią skórną ?
- 4 Czy podawać psu karmę hipoalergiczną na stałe ?
- 5 Czy podawać kotu karmę hipoalergiczną na stałe ?
- 6 Rodzaje karm dla kotów i psów mających alergie
- 7 Karma z insektów dla psów i kotów – nowość na rynku i ratunek dla zwierząt z alergiami.
Czym jest karma hipoalergiczna ?
Zacznijmy od początku – czym jest karma hipoalergiczna i dla kogo jest przeznaczona?
Okazuje się, że alergia to dość częsta przypadłość występująca wśród domowych pupili. Jeśli zaobserwujesz u swojego zwierzaka: świąd, rumień, krostki, ropne grudki na skórze, a nawet dolegliwości żołądkowe takie jak wymioty czy biegunki – mogą być one sygnałem, że Twój pies lub kot to alergik. Objawy u jednego i drugiego zwierzęcia zazwyczaj są dość podobne. Na szczęście, z alergią da się żyć! I to całkiem normalnie. Jak jednak pomóc swojemu zwierzakowi? Oczywiście w pierwszej kolejności, podobnie jak u ludzi, warto dobrze zdiagnozować schorzenie, a jeśli zostanie ono potwierdzone przez specjalistę, zastosować się do jego rad, aby zminimalizować skutki alergii. Lekarz weterynarii może zdecydować o zastosowaniu preparatów odczulających dla zwierząt lub sterydów.
Sam (jak i w porozumieniu z lekarzem weterynarii) możesz zdecydować się na dietę eliminacyjną – w celu wykluczenia potencjalnego alergenu. Proces ten może być długotrwały, jednak pozwoli zaobserwować, jaki alergen ma wpływ na Twoje zwierzę. Dieta polega na eliminowaniu poszczególnych składników z posiłków pupila i obserwowaniu reakcji organizmu. Trudność może sprawić dobór odpowiedniej karmy, gdyż większość z nich jest stworzona na bazie rozmaitych składników. Dla psa lub dla kota alergika dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie karma hipoalergiczna. Czym różni się od zwykłej karmy?
Karma hipoalergiczna dla psa lub dla kota musi posiadać odpowiedni skład, który pozwoli wyeliminować lub w znaczny sposób ograniczyć ryzyko pojawienia się objawów alergicznych. Najlepsza karma będzie posiadała zdrowy, zbilansowany i naturalny skład, bez konserwantów i tanich wypełniaczy, a także będzie pozbawiona najpopularniejszych alergenów.
Co powinna zawierać najlepsza karma hipoalergiczna dla psa ?
W karmach dla psów alergików w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość białka, a także jego pochodzenie. Alergie u psów najczęściej powodują proteiny z wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Dobrą alternatywą są karmy z białkiem hydrolizowanym, czyli takim, które zostało poddane procesowi polegającemu na rozbiciu polipeptydów na mniejsze cząstki. Dzięki takiemu zabiegowi białko nie jest wykrywane przez układ immunologiczny zwierzęcia i nie wywołuje objawów alergii. Co ciekawe, białka owadzie (tak, to nie pomyłka!) są bezpieczne dla zwierząt, są lekkostrawne, nie obciążają przewodu pokarmowego i dodatkowo zmniejszają ryzyko występowania alergii pokarmowych!
Chociaż każdy składnik w karmie może być potencjalnie alergizujący, to warto przede wszystkim wyeliminować pożywienie mające w składzie: zboża np. pszenicę, a także sztuczne aromaty i substancje konserwujące oraz wypełniacze, które także mogą być powodem alergii. Dodatkowo warto poszukać karmy wzbogaconej o probiotyki regulujące pracę jelit, czy kwasy tłuszczowe Omega-3 o działaniu budulcowym i przeciwzapalnym.
Jak wybrać najlepszą karmę dla psa z alergią skórną ?
W tym przypadku należy w pierwszej kolejności wykluczyć inne przyczyny problemów skórnych u psa. Być może to wcale nie alergia skórna,
a np. podrażnienie skóry, nieodpowiedni kosmetyk do pielęgnacji sierści lub obecność pasożytów. Jeśli jednak lekarz weterynarii wykluczy te przyczyny, wówczas możesz śmiało zadać pytanie: „czym karmić psa z alergią skórną”? Tu, podobnie jak w przypadku dolegliwości żołądkowych, musisz zastosować dietę eliminacyjną lub wprowadzić karmę hipoalergiczną dla psa (akapit wyżej opisaliśmy, na co zwrócić szczególną uwagę).
Dodatkowo możesz poszukać karmy, która w swoim składzie posiada takie składniki, jak: biotyna, niacyna, cynk czy witaminy z grupy B, które poprawiają metabolizm i kondycję skóry, a także stymulują jej barierę.
Czy podawać psu karmę hipoalergiczną na stałe ?
Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie karmy hipoalergicznej dla psa, może ona spokojnie zagościć w jego jadłospisie na stałe. Niestety, alergia u psa raczej nie mija. Bez obaw możesz pozostać przy ciągłym stosowaniu diety eliminacyjnej, która pozwoliła na znalezienie odpowiedniego rodzaju żywienia i wykluczenie szkodliwego alergenu. Warto pamiętać, że karmy hipoalergiczne posiadają bezpieczny, naturalny skład, a przy tym są doskonale zbilansowane pod względem codziennego żywienia Twojego pupila. Wprowadzenie takiej karmy może zwyczajnie pomóc Twojemu zwierzakowi, a Tobie ułatwić życie. Jeśli myślisz o wprowadzeniu karmy hipoalergicznej na stałe, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii, jaki rodzaj karmy wybrać zarówno pod względem składu, smaku, jak i zbilansowania.
Czy podawać kotu karmę hipoalergiczną na stałe ?
Podobnie jak u psów, tutaj również decyzja o podawaniu karmy hipoalergicznej na stałe należy do opiekuna. Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę, że przy alergii pokarmowej sposób żywienia pupila musi ulec zmianie. Może zdarzyć się tak, że dość szybko odkryjesz szkodzący alergen i wystarczającym będzie wyeliminowanie go z diety kota.
Wspominaliśmy wcześniej, że karmy te są zazwyczaj doskonale zbilansowane i oprócz zdrowych i naturalnych składników posiadają także substancje regenerujące skórę, czy wpływające na odpowiednią pracę jelit zwierzaka, dlatego wprowadzenie takiej karmy do codziennego menu przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Warto też porozmawiać z lekarzem weterynarii, w jakich proporcjach serwować karmę suchą i mokrą, oraz czy należy stosować jeden rodzaj, czy możesz skusić się na np. różne smaki. Dodatkowo karmę trzeba dobrać do trybu życia i wieku kota.
Rodzaje karm dla kotów i psów mających alergie
Podobnie, jak w przypadku zwykłych karm, tak i tutaj na rynku można spotkać całą gamę karm hipoalergicznych o różnych składach.
Karmę hipoalergiczną możemy podzielić przede wszystkim na:
-
Suchą karmę hipoalergiczną, która charakteryzuje się zwartą formą – przypominającą chrupki. Zawarte w niej składniki odżywcze zostały poddane obróbce termicznej. Podobnie jak w przypadku zwykłej suchej karmy, może być ona podstawą żywienia zarówno kota, jak i psa, ponieważ posiada kompletne i dobrze zbilansowane składniki oraz ma odpowiednią kaloryczność.
-
Mokrą karmę hipoalergiczną, która często przybiera konsystencję pasztetu, zwartej mielonki lub siekanego mięsa w delikatnym sosie lub galaretce. Warto zwrócić uwagę na fakt, czy jest ona opisywana jako karma pełnoporcjowa (może być stosowana w codziennej diecie i zapewniać wszelkie składniki odżywcze), czy uzupełniająca. Karmę mokrą cechuje duża wilgotność i mniejsza kaloryczność, ale za to proporcjonalnie większe dawkowanie. Stosowanie w diecie zarówno karmy mokrej jak i suchej powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia jeśli nie jesteś pewien, jak właściwie dobrać proporcje, skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem weterynarii.
Karma z insektów dla psów i kotów – nowość na rynku i ratunek dla zwierząt z alergiami.
Ciekawostką mogą być karmy hipoalergiczne dla psów i dla kotów z insektami! Chociaż brzmi to egzotycznie, to białko owadzie jest lekkostrawne, nie obciąża układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko alergii pokarmowych. Absolutnie nie należy się bać takiego składu, ponieważ taka karma idealnie sprawdzi się dla zwierzaków z wrażliwym przewodem pokarmowym i takich, które cierpią na niestrawności pokarmowe związane z alergią. Taka karma nada się idealnie zarówno dla kota, jak i dla psa.