Makaron i kasza w diecie psa – czy są wskazane?
Spis treści
Węglowodany w żywieniu psów
Obecność węglowodanów strawnych w diecie psów budzi wiele kontrowersji. Ten składnik pokarmowy nie jest niezbędnym elementem posiłku czworonoga, gdyż psy nie wykazują żadnego zapotrzebowania na węglowodany i doskonale radzą sobie na diecie niezawierającej ani grama ich dodatku. Nie znaczy to jednak, że kasza czy makaron są dla psów szkodliwe. W zbilansowanej diecie zawierającej odpowiedni poziom białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych znaleźć się może niewielka porcja węglowodanów, które stanowią dla psów tanie źródło łatwo przyswajalnej energii. Trzeba przy tym pamiętać, że kasza i makaron nie zawierają wartościowego białka ani cennych kwasów tłuszczowych – mogą więc stanowić jedynie dodatek do posiłku i nie powinny być traktowane jako zamiennik mięsa.
Węglowodany są szczególnie ważne w diecie psów, które cierpią na niektóre choroby wymagające podawania karmy niskobiałkowej lub niskotłuszczowej. Przy ich podawaniu należy natomiast zachować dużą ostrożność, jeśli pies choruje na cukrzycę lub nowotwór. Zbyt duże ilości węglowodanów w diecie psa mogą zaszkodzić także zdrowemu czworonogowi, doprowadzając go do nadwagi i otyłości lub wywołując niedobory pokarmowe. Dlatego podając psu kaszę lub makaron należy zachować ostrożność i rozwagę. Ile makaronu może zawierać dieta psa? I jaka kasza dla psa będzie najlepsza?
Czy psy mogą jeść makaron?
Makaron nie jest szkodliwy dla psów i może stanowić dobre uzupełnienie diety domowej, o ile jest podawany w niewielkich ilościach. To dla psa przede wszystkim źródło kalorii – składa się bowiem głównie z węglowodanów oraz z niewielkiej ilości białka i błonnika. Makaron dla psa można podawać tylko po ugotowaniu w nieosolonej wodzie.
Jaki makaron dla psa będzie najlepszy?
Z pszenicy durum, pełnoziarnisty czy jajeczny – jaki makaron będzie najzdrowszy dla psa? Poszczególne rodzaje makaronu różnią się od siebie zawartością składników pokarmowych.
Jasny makaron wytwarzany z semoliny zawiera wysokie dawki węglowodanów, dlatego jest bardzo kaloryczny i może być stosowany w diecie psów o zwiększonym zapotrzebowaniu na kalorie.
Makaron pełnoziarnisty charakteryzuje się zwiększoną dawką włókna pokarmowego, czyli błonnika, dzięki czemu będzie lepszym wyborem dla psów z nadwagą. Ma także niski indeks glikemiczny, przez co nie będzie powodował nagłych skoków poziomu cukru we krwi czworonoga.
Makaron jajeczny zawiera natomiast jaja, dostarczy więc psu dodatkowej dawki białka. Trzeba jednak pamiętać, że białko jaj kurzych może wywoływać objawy alergii pokarmowych u psów uczulonych na ten składnik.
Czy szczeniaki mogą jeść makaron?
Dieta szczeniaka może zawierać niewielkie ilości makaronu, pod warunkiem, ze równocześnie dostarczy maluchowi odpowiednich dawek białka i tłuszczu niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Właściwe zbilansowanie diety domowej dla psa rosnącego nie jest łatwym zadaniem, dlatego chcąc podawać szczeniakowi domowe posiłki należy skonsultować się wcześniej z dietetykiem zwierzęcym.
Czy kasza jest wskazana dla psa?
Kasza może stanowić dobry dodatek do diety dla psa, pod warunkiem, że zostanie dobrze przygotowana. Chcąc podawać psu kaszę należy zwrócić uwagę na jej rodzaj – nie każda będzie bowiem równie zdrowa dla czworonoga. Szczególną ostrożność przy podawaniu psu kaszy powinni zachować opiekunowie czworonogów z alergią na zboża oraz zwierzaków z problemami trawiennymi. Kasza jest bowiem dość ciężkostrawna i może powodować wzdęcia u psa.
Kasza jaglana
Kasza jaglana wytwarzana z ziarna prosa jest dobrym źródłem energii dla psa – 100 g kaszy jaglanej po ugotowaniu dostarczy psu około 120 kcal. Ten rodzaj kaszy nie zawiera glutenu i ma dość małą zawartość błonnika. W jej składzie znajdziemy natomiast witaminy z grupy B, miedź i żelazo.
Kasza gryczana
Kasza gryczana jest wytwarzana z nasion gryki zwyczajnej, która pozbawiona jest glutenu. Zawiera mniej kalorii, niż kasza jaglana – 100 g kaszy gryczanej dostarczy psu niecałe 100 kalorii – i ma wyższą zawartość błonnika. Może być dla psa dobrym źródłem witamin z grupy B, magnezu i cynku.
Kasza jęczmienna
Kasza jęczmienna wyrabiana jest z ziarna jęczmienia zwyczajnego. W zależności od obróbki z ziaren tych powstać może kasza pęczak, kasza jęczmienna łamana lub kasza perłowa. Ten rodzaj kaszy nie powinien znaleźć się w diecie dla psa – podczas jej trawienia w żołądku czworonoga powstawać mogą duże ilości gazów, co zwiększa ryzyko potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka.
Amarantus
Dobrą kaszę dla psa może stanowić amarantus. Ziarna tego zboża nie zawierają glutenu i mają dość wysoką zawartość białka, żelaza i manganu. 100 g ugotowanego amarantusa dostarczy psu około 100 kalorii.
Jak podawać psu makaron i kaszę?
Makaron i kasza dla psa muszą być zawsze ugotowane przed podaniem – nieugotowane mogą bowiem wywołać silne zaburzenia trawienia. Zarówno kaszę, jak i makaron dla psa należy podawać po wystudzeniu.
Makaronu nie należy gotować zbyt długo, gdyż rozgotowany będzie miał zbyt wysoki indeks glikemiczny. Najlepszy makaron dla psa powinien być ugotowany al dente w nieosolonej i nieprzyprawionej wodzie. Kasza dla psa powinna być natomiast bardziej rozgotowana. Zwiększy to jej przyswajalność i pomoże psu lepiej wykorzystać zawarte w niej składniki odżywcze.
Kasza i makaron w diecie psa – czy są niezbędne?
Kasza i makaron nie stanowią dla psa niezbędnego składnika diety. Domowe posiłki psów powinny składać się przede wszystkim z mięsa, które jest dla czworonoga najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu. Niewielki dodatek węglowodanów w postaci kaszy lub makaronu nie zaszkodzi jednak zwierzakowi, o ile nie cierpi on na choroby wymagające podawania diety o ograniczonej zawartości cukrów strawnych.