Objawy i leczenie zapalenia żołądka u psa
Spis treści
- 1 Czym jest zapalenie żołądka u psa
- 2 Jakie są objawy zapalenia żołądka u psa
- 3 Rodzaje zapaleń żołądka
- 4 Zależnie od przyczyny procesu chorobowego można wyróżnić kilka rodzajów tego schorzenia
- 5 Leczenie zapalenia żołądka u psa
- 6 Rokowania dla psa przy zapaleniu żołądka
- 7 Rola odżywiania w zapaleniu żołądka i jelit
- 8 Rozszerzenie i skręt żołądka – inne niebezpieczeństwo w obrębie jamy brzusznej
Czym jest zapalenie żołądka u psa
Stan zapalny żołądka to, innymi słowy, nieżyt błony śluzowej powierzchownych lub głębokich ścian żołądka, który prowadzi do dysfunkcji działania narządu, zaburzając procesy trawienia. Proces zapalny przebiega dynamicznie, jest złożony, a jego celem jest m.in. obrona organizmu przed szkodliwymi dla niego czynnikami, np. wirusami czy bakteriami. Szczególnie narażone na to schorzenie są szczenięta, psy z osłabionym systemem immunologicznym oraz seniorzy.
Jakie są objawy zapalenia żołądka u psa
Do najczęstszych symptomów zapalenia żołądka u psa należą:
- Wymioty np. żółcią, resztkami pokarmów czy niestrawionymi cząstkami treści pokarmowej, ze strzępkami jasnoczerwonej (niestrawionej) lub czarnej krwi (strawionej), które zależnie od rodzaju zapalenia żołądka mogą występować z różną częstotliwością np. raz na kilka dni, codziennie lub nawet kilka razy dziennie.
- Nudności, które objawiają się ślinieniem, częstym połykaniem śliny, czasem pies próbuje zwrócić treść żołądkową. Czasem nudnościom towarzyszą także silne wymioty.
- Problemy z wypróżnianiem – miękki lub mokry stolec, czasem ze śluzem, smolisty kał, biegunka.
- Utrata lub wyraźne zmniejszenie apetytu.
- Ból brzucha np. kiedy pies wyraźnie odczuwa dyskomfort w okolicy brzucha, wydaje piski i skomle.
- Zaburzenia pobierania wody prowadzące do odwodnienia, które rozpoznaje się przez blade śluzówki czy suchość skóry.
- Gorączka lub bardzo wysoka temperatura ciała.
- Apatia, ospałość, senność, brak chęci do aktywności fizycznej czy do zabawy.
W sytuacji występowania któregokolwiek z powyższych objawów należy niezwłocznie odwiedzić gabinet lekarza weterynarii, aby rozpocząć diagnostykę oraz leczenie zapalenia żołądka. Należy pamiętać, że zapalenie błony śluzowej żołądka u psa nie jest jedyną, niezwykle niebezpieczną chorobą. Warto znać także objawy związane z problemem rozszerzenia żołądka.
Rodzaje zapaleń żołądka
Zapalenie żołądka u psa może być spowodowane:
- Spożyciem zepsutego lub surowego jedzenia (często leków przeznaczonych dla ludzi); połknięcie ciała obcego bywa bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze należy usuwać pozostałości po nadgryzionej już zabawce.
- Zjedzeniem np. trującej rośliny, czy przedostaniem się do układu trawiennego substancji chemicznej. Niektóre rośliny hodowane w domu mogą w krótkim czasie doprowadzić do choroby Twojego psa. Zawsze sprawdzaj, czy posiadane przez Ciebie gatunki są bezpieczne.
- Wirusami (parowirusem, nosówką itd.); infekcje wirusowe, np. na zachorowanie na parwowirozę najbardziej podatne są młode psy (do 6. miesiąca życia) przed wykonaniem kompletu szczepień oraz starsze, nigdy nieszczepione psy.
- Pasożytami jelitowymi. Pasożyty wewnętrzne atakować mogę wszystkie rasy psów. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie sukcesywnego odrobaczania, o którego częstotliwość warto zapytać lekarza weterynarii.
- Alergią lub nietolerancją pokarmową. Dobór niewłaściwej diety może długofalowo przerodzić się w przewlekłe zapalenie żołądka, drażniąc jego błony śluzowe.
- Błędami żywieniowymi i złymi przyzwyczajeniami, które mogą doprowadzić nie tylko do problemów dotykających różne obszary przewodu pokarmowego, ale także stać się przyczyną niebezpiecznej choroby, jaką jest skręt żołądka.
- Wrzodami żołądkowo – jelitowymi
- Niedrożnością jelit
- Nowotworami przewodu pokarmowego
- Predyspozycjami genetycznymi np. wśród psów małych ras shih – tzu, basenji, pudli miniaturowych czy norweskich lundehundów.
Niezwykle istotne jest, aby nie zwlekać z zasięgnięciem porady lekarza weterynarii.
Zależnie od przyczyny procesu chorobowego można wyróżnić kilka rodzajów tego schorzenia
Ostre zapalenie żołądka u psa
To najczęściej występujący rodzaj zapalenia żołądka u psów, którego przyczyną jest spożycie szkodliwej substancji/pokarmu lub chwilowego, jednorazowego podrażnienia ścian żołądka. Pojawia się nagle i zwykle ustępuje samoistnie po 2,3 dniach. W niektórych przypadkach utrzymuje się do około 10 dni.
Przewlekłe zapalenie żołądka
Ten rodzaj zapalenia żołądka trwa dłużej, czasem nawet ponad 14 dni. W sytuacji braku podjęcia leczenia psy chorują na nie nawet latami! Objawy są mniej zintensyfikowane np. w wymiotach czy kale nie pojawia się krew, a pies pomimo wymiotów czy biegunki nie traci całkowicie apetytu. Niemniej, ten stan zapalenia żołądka wymaga szerokiej diagnostyki, nawet jeśli pies wymiotuje tylko raz dziennie.
Krwotoczne zapalenie żołądka
W tym rodzaju zapalenie żołądka atakuje już większą część przewodu pokarmowego. Dokładna etiologia tej choroby nie jest znana, niemniej najprawdopodobniej krwotoczne zapalenie żołądka spowodowane jest przez zakażenie bakteriami Clostridium Perfringens, drobnoustrojami, które powszechnie występują w glebie, pies także może zatruć się nimi przez zjedzenie nieświeżego mięsa, które zwierało wytworzoną przez te bakterię toksynę.
Przebieg procesu chorobowego jest bardzo ciężki, rozpoczyna się od np. wymiotów i biegunki zabarwionej krwią, której towarzyszy ból i gorączka, a niekiedy też dochodzi do wstrząsu. Dlatego niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ nierzadko ten rodzaj zapalenia żołądka wymaga hospitalizacji psa wraz z przetaczaniem mu krwi! Jeśli podjęte zostanie szybko leczenie, w większości przypadków psy zaczynają wracać do zdrowia w ciągu 2,3 dni.
Leczenie zapalenia żołądka u psa
Ze względu na fakt, że zapalenie żołądka może być spowodowane wieloma przyczynami, lekarz weterynarii po wywiadzie i badaniu palpacyjnym psa, zapewne zaordynuje następujące badania:
- krwi pod kątem biochemicznym funkcjonowania wątroby, trzustki, nerek i hematologicznym
- moczu (dla oceny stanu narządów, filtrujących np. truciznę)
- kału lub wymiocin
- USG jamy brzusznej
- RTG jamy brzusznej
- Gastroskopię z biopsją błony śluzowej żołądka
- Laparotomię zwiadowcza
Po ustaleniu przyczyny zapalenia żołądka leczenie przede wszystkim polega na podaniu płynów nawadniających podskórnie lub dożylnie, dla nawodnienia oraz wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, czasem serwowane są także leki przeciwwymiotne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe lub antybiotyki.
Jeśli przyczyną zapalenia żołądka jest np. połknięte ciało obce, stosuje się zabieg chirurgiczny, jeżeli zaś trucizna to ordynowane jest płukanie żołądka (o ile od zdarzenia nie minęło za dużo czasu). Czasem powodem schorzenia jest nietolerancja lub alergia, dlatego po zdiagnozowaniu przyczyny pies musi przejść na odpowiednią dla jego zdrowia dietę. Lekarze weterynarii wiedzą, jak do konkretnego problemu dobrać sposoby leczenia.
Rokowania dla psa przy zapaleniu żołądka
Skutkiem nieleczonego zapalenia żołądka może być zapalenie jelita cienkiego, uszkodzenia organów: serca, wątroby czy doprowadzenie do niewydolności nerek lub w sytuacjach krytycznych, także do śmierci psa. Dlatego tak ważne jest, aby od razu rozpocząć proces diagnostyczny, ponieważ szybkie rozpoznanie rodzaju schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia sprawia, że rokowanie niezależnie od rodzaju zapalenia żołądka jest dobre.
Rola odżywiania w zapaleniu żołądka i jelit
Dietę wspierającą leczenie zapalenia żołądka u psa powinien zalecić lekarz weterynarii. W pewnych sytuacjach zbawienna jest krótkotrwała głodówka, a po jej zakończeniu podawanie psu posiłków lekkostrawnych, niskotłuszczowych, miękkich, opartych na jednym źródle białka. Częstotliwość, jak i wielkość posiłków względem typowej dziennej porcji także może ulec zmianie, ze względu na indywidualny plan leczenia psa. W niektórych sytuacjach lekarz weterynarii może zalecić także dodawanie suplementu elektrolitowego do wody pitnej, wspierając i nawadniając w ten sposób wyczerpany biegunkami i wymiotami organizm psa.
Jeżeli choroba została wywołana przez nadwrażliwość lub alergię pokarmową, lekarz weterynarii może zalecić dietę opartą na hydrolizowanym, niealergizującym białku np. w karmach opartych na białku z owadów.
Najnowsza, ekologiczna linia karm Brit Care Sustainable jest odpowiednia dla psów w różnym wieku, wielkości i o konkretnych potrzebach żywieniowych. Bazuje na białku z owadów, które jest bogate w niezbędne aminokwasy, ekologiczne, wysokostrawne (w około 90%) i niezwykle smakowite. Ma niska zawartość tłuszczu, co pozytywnie wpływa na zdrowie i odporność przewodu pokarmowego. Co najważniejsze, zastosowanie białka insektów w karmie radykalnie zmniejsza potencjalne ryzyko wystąpienia nietolerancji lub alergii pokarmowych. Owady są także doskonałym źródłem kwasu laurynowego o właściwościach antyseptycznych, niszczących wirusy, bakterie oraz grzyby.
Rozszerzenie i skręt żołądka – inne niebezpieczeństwo w obrębie jamy brzusznej
Zapalenie żołądka u psa to nie jedyna schorzenie, które może być dla zwierzęcia niebezpieczne. Jeśli jesteś opiekunem psa o głębokiej klatce piersiowej lub wąskiej klatce piersiowej, łapczywie jedzącego, starszego lub nerwowego, zwróć uwagę na problemy związane z rozszerzeniem żołądka u psa. Psy ras dużych zawsze powinny odpoczywać po spożyciu pokarmu, aby możliwie minimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Aby zapobiec skrętowi żołądka wykonywane są specjalne zabiegi polegające na przyszyciu fragmentu ściany żołądka. Niemniej, bezwzględnie konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii.