Sprzątanie po psie – ekologiczne rozwiązania, a zanieczyszczenie gleby
Posiadanie pupila to niewątpliwie ogromna radość, ale jednocześnie wiele obowiązków, pośród których sprzątanie po psie to absolutna konieczność. Utrzymywanie czystości i utylizowanie psich odchodów nie tylko pozwala zachować odpowiednią estetykę, ale także zapewnia bezpieczeństwo innym zwierzętom i ludziom. Warto wiedzieć, kiedy i dlaczego należy sprzątać po pupilu, co robić z odchodami i jakie worki są najlepsze? Poznaj nasze porady!
Warto poznać: Jak dbać o środowisko?
Spis treści
Dlaczego warto sprzątać po swoim psie?
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że sprzątanie po psie jest istotne nie tylko ze względów estetycznych i higienicznych, ale także zdrowotnych. Odchody zwierząt, podobnie jak i ludzi, to efekt szeregu przemian metabolicznych, jakie zachodzą w organizmie. To co dobre i potrzebne zostaje wchłonięte w świetle przewodu pokarmowego, a to co zbędne i szkodliwe jest wydalane na zewnątrz. Jednocześnie na zewnątrz usuwane są także ogromne ilości flory bakteryjnej zasiedlającej układ trawienny.
W odchodach obecne mogą być patogenne szczepy bakterii, a także pasożyty. Pozostawienie tych odchodów bez sprzątania stwarza duże ryzyko dla innych zwierząt, które mogłyby je na przykład zjeść. Taka sytuacja potencjalnie może przyczynić się nie tylko do pogorszenia stanu zdrowia kolejnego zwierzęcia, ale także sprzyja większemu rozprzestrzenianiu szkodliwych patogenów w środowisku. Warto także podkreślić, że czasami pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym psa nie dają charakterystycznych objawów. Z tego względu sprzątać należy po każdym psie, także tym, który jest lub wydaje się być zdrowy!
Co więcej, odchody pozostające na trawnikach to zagrożenie także ludzi, a przede wszystkim dzieci. W najbardziej oczywisty sposób, gdy postawimy nogę nie tam, gdzie trzeba… Ale także dlatego, że odchody pozostające w glebie są rozkładane i mogą zanieczyścić środowisko naturalne, w tym także wodę znajdującą się pod wierzchnią warstwą gleby.
Ponadto, należy pamiętać, że powszechnie dostępne trawniki to miejsce dla wszystkich. W okresie wiosenno-letnim czystą przyjemnością jest wypoczynek na kocu w parku. Psia niespodzianka na pewno sprawi, że przyjemności z wypoczynku będzie zdecydowanie mniej.
Czego potrzebujemy do sprzątania po psie?
Worki na psie odchody
Worki na psie odchody to absolutne minimum do utrzymania odpowiedniej czystości po czworonogu. Obecnie na rynku dostępne są różne worki na odchody i każdy typ, niezależnie od materiału, pozwala na skuteczne sprzątanie po psie.
Te najpopularniejsze to worki plastikowe, które są najtańsze i najłatwiej dostępne. Dla osób szczególnie wrażliwych na nieprzyjemne zapachy, dostępne są również worki aromatyzowane, które w pewnym stopniu neutralizują zapach psich odchodów. Worki na psie odchody dostępne są w sklepach zoologicznych lub w hipermarketach na działach z artykułami dla zwierząt. Niestety tradycyjne worki plastikowe stanowią trudny w utylizacji odpad.
Zatem w trosce nie tylko o najbliższe otoczenie, ale także o dobro planety ogółem, warto wybrać worki biodegradowalne, czyli takie, które w odpowiednim czasie rozkładają się. Takie worki są wykonane z papieru lub ze skrobi kukurydzianej, która jest materiałem kompostowalnym i ulega rozkładowi.
Chwytak do sprzątania odchodów
Stosunkowo dużą innowacją w tym obszarze są specjalne narzędzia, które ułatwiają sprzątanie po psach. Mowa o specjalnych chwytakach, które umożliwiają sprzątanie po psie bez konieczności schylania się. Niewątpliwie zamysł tego sprzętu to zdecydowanie większa wygoda dla psich opiekunów. Takie chwytaki mogą się także okazać pomocne dla osób, które względów zdrowotnych – jak problemy z kolanami, biodrami lub kręgosłupem – mają trudność ze schylaniem się.
Czy publiczne worki dla psa pomagają w sprzątaniu?
Warto także podkreślić, że niekiedy, zwłaszcza na nowoczesnych osiedlach czy w przestrzeniach przeznaczonych do przebywania ze zwierzętami, znaleźć można publiczne worki na odchody psa. Takie rozwiązanie ma za zadanie zachęcić opiekunów do sprzątania po swoich pupilach i wydaje się, że jest to rozwiązanie naprawdę skuteczne. Oczywiście, zawsze może się okazać, że na spacerze spotka nas nieprzyjemna niespodzianka, jednakże z pewnością ryzyko jest mniejsze, jeśli odpowiednie worki na odchody będą ogólnie dostępne.
Gdzie wyrzucać psie odchody?
O ile samo sprzątanie po psie jest kwestią zazwyczaj oczywistą, to nie wszyscy mają świadomość, gdzie psie odchody mogą zostać zutylizowane. Obecnie w całej Polsce funkcjonuje zasada segregacji odpadów, idealnym rozwiązaniem będzie utylizacja psich odpadów do kosza specjalnie do tego przeznaczonego. A jeśli w okolicy taki pojemnik nie jest dostępny, psie odchody można wyrzucać do śmieci zmieszanych.
Czy można dostać mandat za nie sprzątanie po swoim psie?
Być może nie wszyscy opiekunowie psów są chętni, aby sprzątać po swoich pupilach. Warto jednak przypomnieć, że na wszystkich ciąży ten obowiązek. W zależności od lokalnych przepisów – za niesprzątnięcie psich odchodów – opiekun pupila może zostać ukarany karą finansową. Z tego obowiązku są zwolnieni opiekunowie psów na służbie lub osoby niepełnosprawne (art. 4 ustawa z 13 września 1996 r.). Należy także pamiętać, że sprzątanie po psie jest równie ważne w parku czy mieście, jak i w lesie czy na łące. We wszystkich tych miejscach należy sprzątać po swoim psie.
Podsumowując, sprzątanie po psie to ważny aspekt w opiece nad czworonogiem i życia w społeczeństwie. Sumienne wypełnianie tego obowiązku jest świadectwem nie tylko kultury, ale także wyrazem troski o zdrowie innych ludzi i zwierząt, a także o dobrostan planety. Warto przypomnieć, że obowiązek sprzątania po psie ciąży na wszystkich opiekunach czworonogów i wszędzie tam, gdzie pupil zostawi po sobie pamiątkę. Aby zadbać środowisko naturalne najlepiej jest zakupić worki biodegradowalne i wyrzucać je do odpowiednich pojemników.
Czytaj też: Spacery z psem w trybie eko