Zielona kuchnia dla psa: jakie owoce lub warzywa dla psa i kota?
Wielu opiekunów obawia się podawania swoim podopiecznym warzyw i owoców ze strachu przed wystąpieniem ewentualnych, niepożądanych objawów po ich spożyciu. Myśląc o prawidłowej diecie dla psa i kota, zazwyczaj większość osób skupia się tylko na składnikach pochodzenia zwierzęcego, zapominając o tym, że pokarmy roślinne są także ważnym źródłem wielu pożądanych składników odżywczych. Z tego powodu warto zarówno celem uzupełnienia diety, jak i jej urozmaicenia wprowadzić do jadłospisu pokarmy roślinne, np. surowe lub ugotowane warzywa. Jakie warzywa podawać psu i kotu? Czy może lepiej postawić na owoce? Od czego więc zacząć?
Spis treści
- 1 Warzywa dla psa – wybierz odpowiedzialnie
- 2 Marchewka źródłem witamin cennych dla psa i kota
- 3 Ogórek w diecie psa i kota – postaw na nawodnienie
- 4 Jakie inne warzywa może jeść pies i kot?
- 5 Inne, roślinne uzupełnienie w kociej i psiej diecie
- 6 Czy czworonogi powinny jeść warzywa i owoce w każdym posiłku?
- 7 Jakich warzyw i owoców powinno się unikać? Które zawierają substancje szkodliwe?
Warzywa dla psa – wybierz odpowiedzialnie
Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie wszystkie pokarmy roślinne są wskazane do podawania psom i kotom. Pośród wielu smakowitych i zdrowych warzyw czy owoców znajdziemy również takie, które nigdy nie powinny znaleźć się w misce dorosłego psa lub kota. Na szczęście lista warzyw i owoców bezpiecznych jest dość długa. Zawiera między innymi obecne w każdym domu marchewki. Uzupełnienie jadłospisu o małe jej ilości z całą pewnością ucieszy wiele czworonogów. Podawana może być w formie surowej lub gotowanej. Niepoddana obróbce termicznej będzie nie tylko ważnym źródłem wielu witamin i minerałów, ale także fantastycznym gryzakiem, który będzie odprężającym zajęciem oraz zadba o mechaniczne czyszczenie uzębienia. Surowe warzywa takie jak marchew są zazwyczaj niezwykle chętnie spożywane przez zwierzęta.
Czytaj też: Jakie warzywa i owoce mogą znaleźć się w diecie psa?
Marchewka źródłem witamin cennych dla psa i kota
Marchew stanowi bogactwo wielu składników pokarmowych. Znajdziemy w niej witaminy takie jak witamina: A, C witaminy z grupy B, a także witaminy: E, H, K oraz PP. Witamina A zadba o zdrowie oczu, wpływając na funkcjonowanie siatkówki i zapewniając odpowiednią ostrość widzenia. Co więcej, jest również silnym antyoksydantem, opóźniającym procesy degeneracji komórek w organizmie. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, reguluje odpowiedź immunologiczną, a także dba o prawidłową gospodarkę cholesterolową. W połączeniu z witaminami z grupy B holistycznie zadba o układ krwionośny czworonoga!
Na liście najważniejszych składników mineralnych obecnych w marchwi znaleźć można: wapń, potas, sód, żelazo, miedź, fosfor oraz magnez. Wszystkie te makroelementy stanowią podstawę funkcjonowania każdego organizmu. Wchodzą w skład kośćca, a także mięśni, w tym mięśnia sercowego, zapewniając prawidłowe przewodnictwo elektryczne w jego obrębie.
Ogórek w diecie psa i kota – postaw na nawodnienie
Następnym warzywem chętnie widzianym w jadłospisie psa i kota będzie ogórek. To soczyste warzywo jest nie tylko atrakcyjne smakowo, ale również stanowi ważne źródło wody. Idealne będzie do podawania w trakcie letnich dni. Dodatkowo uzupełni niedobory cynku, wapnia, magnezu i potasu, a także witamin: C, K i E. Ogórki mogą być podawane w wielu formach – zarówno surowe, jak i przetworzone (możemy podawać w niewielkich ilościach nawet ogórki kiszone).
Jakie inne warzywa może jeść pies i kot?
Dla bardziej wymagających smakoszy także znajdziemy na półce sklepowej odpowiednie propozycje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bataty oraz dynię! Oba te warzywa poza dostarczaniem witamin i minerałów (głównie witamina A, B i C) są wspaniałym źródłem błonnika pokarmowego – składnika regulującego pracę przewodu pokarmowego.
Zbliżone właściwości cechują także buraki, które podobnie jak dynia i bataty mogą stanowić uzupełnienie diety pupila. Po podaniu psu i kotu buraków – nawet w niewielkiej ilości – może pojawić się różowe lub lekko czerwone zabarwienie moczu, które wcale nie oznacza choroby – jego przyczyną są naturalne barwniki, które przedostają się do moczu, barwiąc go na niefizjologiczny kolor.
Warto przeczytać: Jakich witamin potrzebuje pies?
Inne, roślinne uzupełnienie w kociej i psiej diecie
Nie samymi warzywami żyje pies. Z tego powodu obowiązkową pozycję w psim i kocim menu powinny zajmować także owoce. Podobnie jak w przypadku warzyw nie wszystkie są odpowiednie dla pupili. W okresie letnim warto korzystać z dobrodziejstw owoców sezonowych.
Truskawki z powodzeniem możemy w niewielkich ilościach podawać psu i kotu. Podobnie jak inne czerwone owoce (jagody, borówki, jeżyny, maliny ) są ważnym źródłem witaminy C. Zawierają jej blisko 60 mg w 100 g owoców. Jest to ilość porównywalna do zawartości w cytrynie wspomagającej zdrowie wielu z nas w okresach choroby. W truskawkach znajdziemy także niemałe ilości witaminy K, która niezbędna jest między innymi do tworzenia czynników krzepnięcia krwi, przez co wykazuje działanie przeciwkrwotoczne.
Jabłko oraz gruszka podane pupilowi zadziałają pozytywnie w obrębie jelit – są smakowitym źródłem włókna roślinnego. Arbuz i banany zapewnią dostęp do wartościowego potasu chroniącego mięsień sercowy przed nieprawidłowym działaniem. Jest to bardzo pożądane u kotów, które są gatunkiem wrażliwym na niedobory tego pierwiastka. Arbuz, którego sezonowo znajdziemy w okresie letnim na półkach sklepowych, podobnie jak ogórek uzupełni także niewielkie niedobory wody.
Czy czworonogi powinny jeść warzywa i owoce w każdym posiłku?
Pamiętajmy, że większość z opisywanych owoców i warzyw stanowi jedynie urozmaicenie diety. W żadnym wypadku nie powinny stanowić jej podstawy. Podawane od czasu do czasu w niewielkich ilościach wprawdzie wspomogą organizm, ale mogą również prowadzić do nadmiaru niektórych składników – głównie węglowodanów – i mogą przyczyniać się do zwiększonej podaży energii, co skutkować może rozwojem nadwagi. Ryzyko jest niewielkie, ale zawsze warto zwrócić na to uwagę. Wszystkie owoce i warzywa zawierające pestki (szczególnie jabłka i arbuzy) warto ich pozbawić, ze względu na ryzyko podrażnienia żołądka.
Jakich warzyw i owoców powinno się unikać? Które zawierają substancje szkodliwe?
Skoro wiemy już jakie warzywa i owoce są bezpieczne w żywieniu psów i kotów, nie sposób nie wspomnieć o tych, które są kategorycznie zakazane. Niebezpieczne owoce i warzywa dla pupili to: awokado, winogrona (oraz rodzynki), cebula, czosnek oraz większość cytrusów. Owoce i warzywa te zawierają w swoim składzie toksyczne substancje, które w najlepszym wypadku mogą doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a w najgorszym prowadzić do zatrucia i śmierci zwierzęcia. Na szczęście większość z nich jest nieatrakcyjna smakowo dla pupili, ale i tak powinniśmy wdrożyć odpowiednie środki bezpieczeństwa, celem uniknięcia ryzyka ich spożycia przez zwierzę!